BANJALUKA – Poskupljenja repromaterijala i transporta nisu zaobišla ni obućarsku industriju, pa tako domaća preduzeća za kontejnerski prevoz robe iz daleke Indonezije izdvajaju i pet puta više novca nego lani, a cijena pojedinih metalnih dijelova potrebnih za cipele i patike viša je za 100 odsto.
U domaćim preduzećima, koja osim lon poslova koje rade za ino-partnere imaju i vlastiti brend, ističu da je repromaterijal poskupio od 20 do 100 odsto.
Direktor i vlasnik Fabrike obuće “Dermal” iz Kotor Varoša Radenko Bubić rekao je za “Glas Srpske” da imaju problema sa nabavkom sirovine, sve je poskupjelo, od materijala do prevoza, a to produžava i rokove isporuke.
Uprkos tome, imaju pune ruke posla jer je potražnja povećana, zbog čega i “Dermal”, koji u pogonima u Kotor Varošu i Kneževu zapošljava oko 1.220 radnika, konstantno širi proizvodnju. Bubić kaže da su već pustili u rad jednu liniju u novoj hali u Kotor Varošu.
“Riječ je o liniji za montažu obuće na kojoj je angažovano 35 novih radnika. Radimo za jednu austrijsku firmu 500 pari gotove obuće dnevno, do kraja godine povećaćemo proizvodnju na 1.000, a dogodine i na 2.000 pari obuće tokom dana”, rekao je Bubić.
Naglasio je da bi u septembru trebalo da kompletna hala bude osposobljena za rad.
Poskupljenja pritišću i Fabriku obuće “Sanino” koja posluje u Prnjavoru i Derventi i koja je od početka godine zaposlila još 50 novih radnika.
“Iako uglavnom radimo lon poslove i materijali nam dolaze na obradu, dešava se i da sami nešto moramo da kupimo i tu se javljaju poteškoće, jer je sve i te kako poskupjelo. Posebno su visoke cijene transporta. Primjera radi, nekada smo za kontejnerski prevoz 40 kubika neke robe iz Indonezije plaćali oko 3.000 evra, a sada plaćamo 15.000 evra”, rekao je vlasnik i direktor “Sanina” Radovan Pazurević dodavši da su i mašine neophodne za rad poskupjele.
Pazurević kaže da je nakon problema koje je lani izazvala pandemija virusa korona, kada su skladišta bila puna cipela, došlo do velike potražnje za robom, tako da je pritisak za povećanje obima proizvodnje veliki.
“Partneri nas pritišću da radimo više, jer ako mi ne stignemo da ispoštujemo ugovor, preseliće posao negdje drugdje i to nas tjera i na otvaranje novih radnih mjesta”, dodao je Pazurević.
Inflacija
Radovan Pazurević ističe da je inflacija u Evropi sigurno iznad 1,5 odsto iako to niko u Evropi neće da prizna.
“Oni i dalje tvrde da je inflacija ispod jedan odsto, međutim, daleko je to više”, rekao je Pazurević. Glas Srpske