BEOGRAD – Sjedinjene Američke Države (SAD) ne žele da ruske kompanije upravljaju Naftnom industrijom Srbije (NIS) koja je ključna firma u Srbiji, izjavio je pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Džejms O’Brajan.
U intervjuu za Radio-televiziju Srbije (RTS), O’Brajan je rekao da je za Vašington jedini prihvatlji uslov kada je riječ o poslovanju NIS-a taj da nema odliva novca u Rusiju.
„Mi ne želimo da Rusija upravlja ovom ključnom firmom u Srbiji. Dakle, jedini način da rizik bude nula jeste da udio ruskog vlasništva bude nula. To je pozicija sa kojom ulazimo u ovaj razgovor. Već smo činili ovakve stvari kada je riječ o drugim ruskim firmama u drugim zemljama – u Holandiji, u Švajcarskoj, Turskoj“, rekao je O’Brajan.
Istakao je da Srbija nije jedinstvena po tom pitanju, i da „SAD znaju kako ovo da urade tako da to funkcioniše“.
„Tako da ćemo slijediti put kojim ćemo na kraju dobiti konstruktivno i snažno vlasništvo nad NIS-om koje ide u korist Srbije i to je krajnji ishod ovoga (američkih sankcija NIS-u)“, rekao je američki diplomata.
Prema njegovim riječima, sankcije nisu uvedene Srbiji, navodeći da su SAD uvele sankcije za više od 300 ruskih firmi.
„Neke od firmi se odnose na tankere koji prenose rusku naftu i na firme koje imaju korist od ruske globalne trgovine energentima. Evo šta mi pokušavamo da uradimo i šta hoćemo da uradimo u Srbiji. Dakle, nafta plaća i finansira agresiju Rusije protiv Ukrajine. Četrdeset odsto budžeta Rusije dolazi od nafte i to je gotov novac kojim Rusija kupuje poluprovodnike od Kine kako bi mogla dalje da proizvodi oružje“, izjavio je O’Brajan.
Dodaje da otkako je predsjednik Vladimir Putin odlučio da izvrši invaziju na Ukrajinu, globalna tržišta nafte su sada dovoljno fleksibilna da se može videti da Rusija ima manje koristi od globalne prodaje nafte.
„Rusija je NIS kupila za veoma malu svotu i sada izlači više novca iz Srbije nego što može da potroši u Ukrajini. Mi bismo voleli da taj tok resursa prestane, da se obustavi i mi smo obećali srpskoj vladi da ćemo raditi na tome da ne dođe do prekida snabdevanja naftom u Srbiji. Ako Srbija bude poštovala zakon u potpunosti, ukloniće ruski kapital. Verujemo da će Srbija vremenom od toga imati koristi i da potrošači neće ispaštati zbog toga“, smatra američki zvaničnik.
Srbija i SAD započele strateški dijalog
Između ostalog, Srbija i SAD zvanično su započele strateški dijalog, a O’Brajan je objasnio da je to prilika za dve vlade da sarađuju na programima koji će biti trajni.
„Predsjednik Aleksandar Vučić je naglasio njegove bitne teme, kontakt između naroda, ekonomska saradnja. Na tom spisku ima šest ili sedam tema i to će stvoriti način na koji možemo da sarađujemo dugoročno i to je ono što je zapravo važno. Naš odnos je tokom decenija nekada bio težak, ali mi želimo da pokažemo da možemo dobro da sarađujemo bez obzira na problem sa kojim se suočavamo jer to pravi partneri i rade i mi se tome radujemo“, rekao je O’Brajan.
Na pitanje novinara RTS-a, da li će strateški dijalog donijeti makar više razumijevanja za stavove i za pozicije Beograda u Vašingtonu po pitanju KiM, američki diplomata kaže da je to najosetljivije pitanje, dodajući da to jeste pitanje po kojem se SAD i Srbija ne slažu. RTS