BEOGRAD, Saradnik Centra za naučnoistraživački rad Privredne komore Srbije Vojislav Stanković ocijenio je da bi Prelazni trgovinski sporazum Srbije sa EU trebalo primjenjivati obostrano, na bazi reciprociteta.
“Jednostrana primena Prelaznog trgovinskog sporazuma dovodi našu poljoprivredu u težak položaj, pre svega zato što će na domaće tržište ući visokosubvencionisani poljoprivredni proizvodi, kojima domaća roba ne bi mogla da konkuriše. S druge strane, primena sporazuma značajna je za stvaranje slobodne zone u trgovanju sa EU, dok će osetljivi proizvodi, među kojima su mleko, meso i prerađevine biti zaštićeni, jer će se na njihov uvoz plaćati 75 odsto dosadašnje carine”, rekao je Stanković za “Danas”.
On je dodao da jednostrana primjena sporazuma neće predstavljati opasnost ako u narednim mjesecima Srbija dobije status kandidata za članstvo u EU i ostvari pravo na podsticaje iz IPA programa.
Saradnik Centra za liberalno tržište Aleksandar Stevanović ocijenio je da će jednostrana primjena sporazuma predstavljati “blagodet za potrošače”.
“Slobodan uvoz će pokrenuti naše uspavane proizvođače ‘uljuljkane’ u carinsku zaštitu da budu efikasniji. Proizvođačima naviknutim na visokoprofitne stope koje ostvaruju uz mala ulaganja u istraživanje, razvoj i snižavanje troškova neće biti lako. Slična situacija je i kod poljoprivrede, mada tu ima proizvođača koji će se snaći i na tržištu EU”, naveo je Stevanović za “Danas”.
On je napomenuo da domaćoj poljoprivredi nije prijetila opasnost od proizvoda iz EU, nego iz Egipta i Turske, zemalja sa većom produktivnošću radne snage.