SARAJEVO – Objekti na akumulaciji Buško blato u Livnu nezakonito su uknjiženi na “Hrvatsku Elektroprivredu” (HEP), potvrdio je juče Ante Čolak iz Livna, zastupnik HSS-a u Parlamentu FBiH.
“S obzirom na to da BiH sa Hrvatskom nema imovinsko-pravni sporazum, nemoguće je da HEP ima imovinu u BiH. Nije tajna da je HEP ulagao u gradnju te akumulacije, a jedino zakonsko rješenje bi bilo da HEP s opštinama Livno i Tomislavgrad formira zajedničku kompaniju i da dijele dobit od korištenja te akumulacije, jer se akumulacija nalazi na teritoiriji obje te opštine”, kaže Čolak koji smatra da bi ovim pitanjem trebalo da se pozabavi tužilaštvo i policijske agencije. Upozorava da objekti na akumulaciji nemaju vodnu dozvolu za rad, ali ni dozvolu za rad koju bi trebalo da izda Regulator za električnu energiju u FBiH (FERK).
Iz FERK-a, međutim, poručuju da struju iz ove akumulacije proizvodi HEP, ali pošto ona nije osnovana u skladu sa Zakonom o privrednim društvima FBiH, “nije im neophodna dozvola za obavljanje djelatnosti proizvodnje električne energije jer bi u protivnom FERK već pokrenuo neophodnu proceduru”.
Prema informaciji koju je Državni regulator za struju (DERK) napravio na zahtjev Vijeća ministara i inicijativu Predsjedištva BiH, nekoliko hidroelektrana u Hrvatskoj i Srbiji koristeći vodene potencijale u BiH godišnje proizvedu struju u vrijednosti oko 300 miliona eura, i to bez plaćanja koncesije ili neke druge naknade. Od ovog iznosa više od 100 miliona eura je prozvodnja HEP-a.
Sven Alkalaj, ministar vanjskih poslova, smatra da ovo pitanje mora biti otvoreno u okviru razgovora Međudržavnog vijeća BiH i Hrvatske.
“Mislim da će ta informacija koju je tražilo i Predsjedništvo uskoro biti na sjednici Vijeća ministara. Mi možemo o tome razgovarati na Međudržavnom vijeću, ali prije toga mi u BiH moramo znati šta hoćemo i definisati stav koje će biti prezentiran”, kaže Alkalaj. Nezavisne N.