BRISEL, Evropska komisija objavila je spisak podataka o finansijskoj stabilnosti zemalja EU, a među slabim ekonomijama našle su se ne samo Bugarska ili Slovenija koje, reklo bi se, zaostaju, već i velike ekonomije Francuske, Velike Britanije, Italije i Španije – pouzdani oslonac zone evra, prenosi “Glas Rusije”.
Ukupno u sektoru ekonomskog i socijalnog rizika našlo se 12 država. Grčka, Portugal, Irska kao korisnici finansijske pomoći EU i MMF sa ove tačke gledišta nisu razmatrane.
Među praktično besprekornima tradicionalno se našla Njemačka.
Prema Nijemcima EU ima dvostruki odnos. S jedne strane, nesumnjivo priznanje ekonomske moći Njemačke. Sa druge pokušaji da se dovedu u sumnju njeni uspjesi, prije svega u sferi izvoza.
Nivo njemačkih plata u prosjeku je viši nego u većini zemalja EU, a dostignuća su i proizvod rada. Novac se pravi u sektorima industrijske opreme, elektronskih uređaja i slično. A to je upravo oblast visokih plata.
Njemačka je srećno preživjela krizu zahvaljujući proficitu trgovinskog bilansa. Svoju ulogu, mada i skromnu, odigrala je i Rusija, zanimljivo tržište za njemačku industriju i, naravno, Kina.
Osnova za brigu povodom ekonomija država sa jedinstvenom valutom je više nego dovoljno. Avet recesije postala je realnost i svaka zemlja koja je dobila od Brisela “crnu oznaku” ima svoje boljke.
Francuska, Velika Britanija i Belgija, na primjer, previše su se zadužile. U Italiji je nizak potencijal ekonomskog napretka. U relativno stabilnoj Danskoj, Švedskoj i Finskoj Evropska komisija je našla “naduvane mjehurove” na tržištu nekretnina.
Evropski komesar Oli Ren rekao je da je kriza stvorila ogromne rizike: makroekonomsku neravnotežu, finansijsku nestabilnost i pad blagostanja građana.