SARAJEVO, Nevladina organizacija Transparensi internešnel /TI/ BiH’ saopštila je danas da je neophodno javno objavljivanje informacija o vlasničkom udjelu u privrednim subjektima svih članova Vlade Federacije BiH, ukljujući i premijera Nedžada Brankovića.
TI BiH navodi da bi bilo nedopustivo da isti ljudi odlučuju o pitanjima u kojima imaju privatni interes, koji je u očiglednom sukobu sa javnim interesom.
“Aktuelna situacija u javnim preduzećima potvrđuje upozorenja i nalaze istraživanja TI BiH da se putem funkcionisanja javnih preduzeća i procese privatizacije odvija korupcija ogromnih razmjera, što su i ključni razlozi zašto je BiH okarakterisana u relevantnim istraživanjima kao ‘zarobljena država”, navodi Transparensi.
Transparensi ističe da su zaključivanje štetnih ugovora, netransparentno raspolaganje imovinom javnih preduzeća, brutalno kršenje pravila korporativnog upravljanja i potpuno podređivanje funkcionisanja preduzeća interesima političkih elita i njima bliskim oligarhijama sastavni dio poslovanja javnih preduzeća.
TI BiH ističe da su ”najsvježiji” primjeri posljednja dešavanja u najvećim javnim preduzećima – ”BH Telekomu” i ”Elektroprivredi” u Federaciji BiH.
”Podjela plijena između suprotstavljenih partijskih oligarhija najbolje se manifestuje imenovanjem isključivo podobnih u menadžment javnih preduzeća u suprotnosti sa zakonom, što, sigurni u vlastitu nedodirljivost, najviši zvaničnici otvoreno i javno ističu”, ističe se u saopštenju.
TI BiH naglašava da kršenja zakona, sukob interesa i otvoreno protežiranje vlastitog privatnog interesa vladinih zvaničnika otvaraju prostor za sumnju da kriminalni trag ovih aktivnosti vodi do samih vrhova vlasti.
”Neophodno provođenje detaljne istrage o poslovnim aranžmanima i ugovorima koje je sklapala `'Elektroprivreda BiH`, imajući u vidu da su se u medijima pojavljivale različite informacije koje su iznosili predstavnici Vlade FBiH i `Elektroprivrede BiH`, koje otvaraju osnovane sumnje da je riječ o flagrantnom kršenju zakona”, smatra TI BiH.
TI BiH očekuje i ubrzane pozitivne aktivnosti Kancelarije glavne revizije FBiH, jer će ovakvo stanje imati nesagledive posljedice na razvoj BiH, uticaj na rast siromaštva i smanjenje životnog standarda.
U saopštenju se naglašava da su svu dosadašnji apeli upućeni vlastima ostali bez odgovora, a tužilaštva ne nalaze nikakve osnove za provođenje istrage.
TI BiH navodi da je zbog toga zatražio i dobio podršku i uglednih međunarodnih finansijskih institucija, kao što su Svjetska banka i Međunarodni monetarni fond, da javno djeluje kako bi se sa ovakvom praksom prekinulo.