BANJALUKA – Gradu Banjaluka će u prvi mah biti potrebno oko 100.000 KM za objavu akata donesenih u prethodnom periodu u Službenom glasniku RS, a tu sumu aktuelna administracija nije spremna da izdvoji. To znači da Banjaluka ostaje u svojevrsnoj blokadi, jer je i dalje na čekanju realizacija odluka koje je od juna donijela gradska administracija te usvojila Skupština grada.
Kako je CAPITAL pisao u više navrata odluke koje je u prethodnom periodu donijela Skupština grada Banjaluka, ali i akti koje je donijela aktuelna gradska administracija nisu mogli stupiti na snagu zato što se ne objavljuje Službeni glasnik Grada Banjaluka.
On se ne objavljuje zbog odsustva sekretara Skupštine grada Igora Šukala, koji jedini može da potpisuje i šalje akte na objavu u gradski Službeni glasnik.
Stanivuković: Ako cjenovnik ostane odustajemo od objave u Službenom glasniku RS
Gradonačelnik Draško Stanivuković je početkom sedmice najavio da će se problem riješiti tako što će se ti akti uputiti na objavu u Službeni glasnik RS, ali po svemu sudeći i taj plan pada u vodu zato što je to preskupo za Grad Banjaluku.
Stanivuković je rekao da još nisu zvanično dobili ponudu, ali da informacije sa kojima raspolažu pokazuju da potrebno platiti objavu 800 KM po aktu što je, kako kaže, neprihvatljiva suma.
„Zbog neobjavljivanja Službenog glasnika Grada mi smo bili prisiljeni da tražimo alternativu, a to je republički Službeni. Problem je što to ima određenu cijenu, a to je oko 800 KM po aktu. Mi imamo više od 100 akata, što znači da smo negdje blizu sume od 100.000 KM ako želimo da sve te odluke koje su donesene u prethodnom periodu objavimo, što je za nas neprihvatljivo. Mi nemamo budžetirana ta sredstva“, rekao je Stanivuković za CAPITAL.
To za sobom povlači pitanje da li Grad Banjaluka odustaje od objave akata u Službenom glasniku RS.
„Ako ovaj cjenovnik ostane odustajemo od objave u Službenom glasniku RS, ne pada nam na pamet da dajemo te pare. Pitaćemo Službeni glasnik ima li nešto normalnije. Mi za te pare možemo modernizovati pojedine saobraćajnice, izgraditi igralište ili uraditi mnogo važnog posla“, rekao je Stanivuković.
Kada se na posao vraća sekretar Skupštine?
Smatra da skupštinsko rukovodstvo može riješiti situaciju vrlo lako. Jedna opcija je, kako kaže, da se razriješi dužnosti aktuelni sekretar, ako nije u mogućnosti da obavlja svoje posao.
„Ako je na bolovanju i ne može dolaziti na posao ima i druga mogućnost. Može svoja ovlaštenja predati drugom licu koje umjesto njega može da obavlja njegov posao. To ne bi bio prvi slučaj da se tako nešto desilo. Za vrijeme jednog od prethodnih saziva, u kojem je predsjednik Skupštine bio Budimira Balaban, tadašnji sekretar je bio dvije ili tri godine na bolovanju, ali je dao saglasnost za potpisivanje akata da se Službeni glasnik Grada nesmetano objavljuje“, kazao je Stanivuković .
Već duže vrijeme se postavlja pitanje kada će se aktuelni Sekretar vratiti svojim dužnostima. On nije bio prisutan na prethodnih nekoliko zasjedanja Skupštine grada Banjaluka, a jedna od njegovih dužnosti je da prati zakonitost rada lokalnog parlamenta.
Na njegovom mjestu su sjedili službenici iz skupštinske službe, koji su obavljali administrativni dio posla sekretara, dok je u slučaju potrebe ulogu tumača Poslovnika o radu Skupštine trebao preuzeti potpredsjednik Skupštine grada Saša Čudić.
Pitanje povratka Šukala na posao pokretalo se na jučerašnjem zasjedanju Skupštine grada, i to iz redova SNSD , čak se i spominjalo kao rješenje smjena Šukalai to iz tabora SNSD.
Ninković: Zakon nije predvidio da neko drugi umjesto sekretara obavlja taj posao
Predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković je za CAPITAL rekao da se pitanje sekretara zajednički treba riješiti sa gradonačelnikom, ali da „on time ne želi da se bavi“.
„On traži od mene da ja to riješim. Zamislite čovjek je na bolovanju i sada ja trebam da sumnjam u to ili da mu kažem da treba da se vrati na posao, bez obzira na njegovo zdravstveno stanje“, naveo je Ninković.
Kaže da zakon nije predvidio da neko drugi umjesto sekretara obavlja taj posao.
„Piše da je za sadržaj u Službenom glasniku odgovoran sekretar Skupštine. Ja ne znam kako bi on to mogao uraditi, jer bi morao doći u Skupštinu pa da to potpiše, što implicira da onda može doći na sjednice Skupštine i raditi svoj posao. Isto tako nije mi logično da neko drugi odgovara za sadržaj u Službenom glasniku, ako je zakon propisao da je za to odgovoran sekretar“, naveo je on.
Napomenuo je da je greška u zakonu što ne postoji zamjenik sekretara ili neka osoba, koju on po zakonu može da ovlasti da ga mijenja.
„To je bilo moguće u ranijim mandatima, jer je stručna služba Skupštine imala načelnika odjeljenja pa je to lice moglo biti zamjenik sekretara Skupštine. Sada toga nema i sada je Sekretar nadređeni u stručnoj službi pa prosto nemamo mogućnosti“, rekao je Ninković.
To isto povlači pitanje kakve su šanse da se imenuje novi sekretar, ako aktuelni nije u mogućnosti da obavlja svoje dužnosti.
„To je juče na Skupštini kao mogućnost otvorio kolega (Dragoslav) Topić, ali to zaista ne znam. To je prije svega stvar koalicionog dogovora, a osim toga moramo voditi računa da je sekretar kroz konkurs vezan radnim odnosom za Skupštinu, tako da to nije baš tako jednostavno promijeniti“, naveo je Ninković.
Podsjećamo, CAPITAL je ranije objavio da gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković oduzeo kancelarije predsjedniku i Sekretaru Skupštine grada i time je blokirao njihov rad. Nakon oduzimanja kabineta Šukalu je pozlilo i on je od tada na bolovanju.
Zbog njegovog odsustva, odluke Skupštine grada, ali i gradonačelnika Draška Stanivukovića nisu se mogle objavljivati u Službenom glasniku grada Banjaluka. Odluke koje se nisu objavljene u Službenom glasniku Banjaluka ne mogu stupiti na snagu, a to praksi znači da se ne mogu realizovati.
CAPITAL: V.Popović