BANJALUKA, Savjetodavne službe Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske prate stanje na terenu i obezbjeđuju stručnu podršku poljoprivrednicima u prevazilaženju posljedica suše, provjerava se zdravstvena ispravnost vode za piće i hrane i preduzimaju adekvatne mjere zdravstvene zaštite stanovništva, saopštilo je Ministarstvo.
Iz Ministarstva navode da vremenske prilike i dalje nepovoljno utiču na agrarni sektor u cjelini, te da su direktne posljedice suše najizraženije u proizvodnji kukuruza, soje, povrća na otvorenom, te u stočarskoj proizvodnji, dok se indirektne posljedice odražavaju na smanjen kvalitet proizvoda u svim granama proizvodnje, a posebno je doveden u pitanje kvalitet stočne hrane.
U saopštenju se ističe da je interresorni stručni tim na nivou Vlade Republike Srpske, sastavljen od predstavnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, te Republičke uprave za inspekcijske poslove, preduzeo niz aktivnosti zbog ovakve situacije.
Sačinjen je i plan monitoringa mikotoksina i uzeto 100 uzoraka stočne hrane odnosno silaže kukuruza u svim regijama Republike Srpske koji će biti ispitane na prisustvo aflatoksina, a izrađena su i podijeljena stručna uputstva proizvođačima o mjerama borbe protiv suše i riziku od pojave aflatoksina i postupcima preventivnog djelovanja.
Izdata su i uputstva o hemijskom tretiranju usjeva, tamo gdje to neophodno s ciljem suzbijanja insekata, prvenstveno grinja, tripsi i kukuruzne zlatice, naglašava se u saopštenju. Srna