BANJALUKA, Uprkos visokim temperaturama, toplane u RS žurno se pripremaju za nadolazeću sezonu grijanja u kojoj, prema obećanjima nadležnih, poskupljenja neće biti.
Banjalučka “Toplana” planira da do početka sezone napuni rezervoare, a novac za nabavku energenta za cijelu sezonu je obezbijeđen.
“U toku je redovni godišnji remont koji će biti završen u narednih mjesec dana, tako da ćemo krajem septembra početi sa punjenjem sistema. Do početka sezone u rezervoarima će biti 10.000 tona mazuta”, kazala je Žaklina Mijatović, portparol “Toplane” Banjaluka.
Cijenu neće mijenjati ni u Prijedoru, gdje građani grijanje sada mjesečno plaćaju 1,73 marke po kvadratu.
“Do poskupljenja najvjerovatnije neće doći jer je kupovna moć stanovništva ograničena, iako sadašnja cijena grijanja nije realna. Poskupljenjem ništa ne bismo postigli”, kazali su u prijedorskoj “Toplani”.
S druge strane, “Toplani” Gradiška probleme predstavlja nabavka mazuta jer fabrike ljeti više neće da ga proizvode, a tada je bio jeftiniji nego inače. Za kompletnu sezonu ovom preduzeću treba 2.000 tona tog energenta koji će platiti oko tri miliona maraka.
Kada bismo usluge poskupjeli na realan nivo, grijanje mnogi ne bi mogli da plate, kazao Usorac
“Kada bismo usluge poskupjeli na realan nivo, grijanje mnogi ne bi mogli da plate. S druge strane, simbolično poskupljenje nam ne može pomoći”, kazao je Branko Usorac, direktor “Toplane” Gradiška, i dodao da će građani i ove zime grijanje plaćati 1,65 maraka po kvadratu.
Radomir Marjanović, pomoćnik direktora JP “Toplana” Bijeljina, kaže da povećanje cijene nije predviđeno, pa će građani i dalje za grijanje izdvajati 2,75 maraka po kvadratu. Ova toplana treba da obezbijedi oko 5.300 tona uglja, što je protekle sezone koštalo 700.000 maraka.
“Uprkos tome što je ugalj prošle sezone poskupio za 30 odsto, mi cijenu nismo mijenjali. Uz dugovanja građana i čekanje novca od lokalne zajednice to mnogo otežava naš rad i stvara probleme”, kazao je Marjanović i dodao da su zbog nedostatka novca tehničke službe morale da odustanu od velikog remonta i obave samo prioritetne popravke, kako bi grijanje ove zime bilo što kvalitetnije.
Iako su toplane, kao komunalna preduzeća, prešle u vlasništvo lokalnih zajednica, još nije riješeno kako će se namirivati razlika u cijeni grijanja koju plaćaju stanovništvo i privreda i cijene energenata koje neprestano divljaju. Nezavisne novine