BEOGRAD, U privatizaciji preduzeća na atraktivnim lokacijama, koja raspolažu velikim površinama zemljišta, potrebna je dodatna obazrivost, kaže Milan Parivodić.
Parivodić, bivši ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom, kaže da “smisao privatizacije nije da se ugase postojeća preduzeća, nego da se ta preduzeća vrate na odredjeni tržišni nivo”.
On je podsjetio da su dosadašnji ugovori o privatizaciji predviđali obavezu kupaca da izmjeste fabrike iz centra grada, ali da je sasvim drugo pitanje da li se to poštovalo.
“U svakom slučaju, svo to zamešateljstvo je posledica onoga o čemu ja godinama govorim, a to su neraščišćeni svojinski odnosi”, ocijenio je Parivodić povodom raskida ugovora o privatizaciji BIP-a.
Na pitanje šta država treba da učini sa tom pivarom, s obzirom na to da ona raspolaže sa oko 13 hektara zemljišta na atraktivnoj lokaciji, od čega četiri hektara kod Mostarske petlje i devet hektara u Knez Danilovoj ulici, Parivodić je dogovorio da je teško sad navesti univerzalno pravilo koji će biti primjenljivo.
“Što se konkretno BIP-a tiče, ne može sad da se navede neko pravilo pa da sad ono bude univerzalno primenljivo. Realno, tu fabriku, u svakom slučaju, treba dislocirati jer joj nije mesto u centru grada”, naglasio je Parivodić i dodao da ona narušava životnu okolinu i kvari izgled tog dijela grada.
“Ukoliko neko hoće da ugasi funkcionisanje preduzeća a to zemljište da iskoristi da bi zaradio profit od ulaganja u nekretnine, onda je to sasvim druga situacija u odnosu na ono što je bio glavni motiv privatizacije”, ocijenio je on.
Parivodić, koji se dok je bio ministar aktivno bavio zemljišnom reformom, istakao da je problem je što je cio koncept privatizacije pogrešno postavljen, jer se u privatizaciju krenulo prije nego što su raščišćeni imovinski odnosi.
“Kad imate jasna svojinska pitanja, znate ko je vlasnik, onda nema nikakvih doplata, naknadnih rešenja niti manipulacija od strane investitora”, zaključio je Parivodić i objasnio i dosadašnji mehanizam – kupac kupi zemljište za neku beznačajnu sumu pa promijeni urbanistički plan uz pomoć svojih kontakata.
Sa novim urbanističkim planom to zemljište postaje neuporedivo vrijednije, promjenom plana on je već ogromno zaradio, i sada sa tim zemljištem koje ima promjenjen plan može da raspolaže, da ga proda ili sam da gradi….
Parivodić je dodao da će naknade koje će novi vlasnici preduzeća morati da plate za zemljište na kome im se fabrika nalazi spriječiti da motiv kupovine tih preduzeća u budućnosti bude samo atraktivna lokacija.
“Moraće da se napravi jedna ozbiljna doplata da bi se to zemljište kupilo po tržišnoj ceni, ukoliko se neko želi baviti drugim poslom od onoga koje je preduzeće obavljalo pre privatizacije”, rekao je Parivodić. Tanjug