SARAJEVO, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH obavio je raspravu o Prijedlogu rezolucije o provjeri porijekla imovine, koji je predložio zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Denis Bećirović, tokom čega su poslanici iskazali spremnost da se krene u ovaj proces.
Obrazlažući rezoluciju, Bećirović je istakao da je provjera porijekla imovine zvaničnika na različitim nivoima vlasti obaveza BiH još od 2008. koju joj je zadala Evropska komisija, koja treba da omogući transparentnost imovine političara u javnosti i da smanji prostor u javnosti za optužbe koje nemaju realnog osnova.
“Predstavnički dom pokazao je danas spremnost i političku volju da se krene u rješavanje ovih pitanja. Spreman sam da se u rezoluciju uključi i to da od Savjeta ministara BiH zatražimo da nam dostavi prijedlog zakona koji će regulisati ovu oblast”, rekao je Bećirović.
Drago Kalabić iz SNSD-a smatra da je rezolucija neprimjerena, jer se pitanje provjere i oduzimanja nelegale imovine mora riješavati samo zakonom.
“Kroz proteste građana, SDP-u se vratilo kao bumerang to što je na pravosuđe gledao kao na svoje mezimče. Pravosuđe u BiH je najodgovornije za neprocesuiranje pljačkaške privatizacije od rata do danas”, istakao je Kalabić.
Poslanik SDA Šefik Džaferović smatra da u proces provjere porijekla imovine treba krenuti prvo od samih poslanika u parlamentu BiH.
“Time ćemo stvoriti uslove za kasniju efikasniju borbu protiv korupcije”, smatra on.
Predsjedavajući Predstavničkog doma Milorad Živković smatra da BiH u Ustavu, treba da odredi kao što je to učinjeno u Srbiji i Hrvatskoj, da nema zastarijevanja krivičnih djela u privatizaciji, dok Aleksandra Pandurević iz SDS-a smatra da pitanje provjere porijekla imovine političara treba da reguliše zakon, a ne “demagoške rezolucije”.
Poslanik SBB-a Mirsad Džugum smatra da rezolucija treba da bude podstrek za donošenje zakona u ovoj oblasti, kao i da u ovaj proces treba uključiti i provjeru imovine političkih stranaka u BiH.
Predloženom rezolucijom predviđa se da Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH poziva nadležna tužilaštava i Agenciju za istrage i zaštitu BiH da, u saradnji sa drugim organima vlasti detaljno provjere porijeklo imovine članova Predsjedništva BiH, poslanika i delegata u Parlamentarnoj skupštini BiH, ministara i zamjenika ministara u Savjetu ministara BiH i predsjednika i potpredsjednika Federacije BiH i Republike Srpske.
Predviđa se i provjera imovine poslanika u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH i Narodnoj skupštini Republike Srpske, delegata u Domu naroda Parlamenta FBiH i Vijeću naroda Republike Srpske, ministara i zamjenika ministara u Vladi Federacije BiH i Vladi Republike Srpske i predsjednika političkih stranaka koji imaju svoje predstavnike u organima izvršne i zakonodavne vlasti na državnom i entitetskom nivou. Srna