SARAJEVO, Nacionalna izvozna inicijativa 2010-2015. godine, koju je pokrenuo predsjednik SAD Barak Obama, pružiće firmama iz BiH mnogo prilika za saradnju sa američkim kompanijama, s obzirom da će SAD u ovom periodu posvetiti više pažnje poslovnoj klimi u BiH i regionu, izjavila je regionalni ataše za trgovinske poslove Ministarstva trgovine SAD Pamela Vord.
Vordova je istakla da su u okviru Obamine inicijative, čiji je cilj povećanje američkog nacionalnog izvoza i stvaranja većeg broja radnih mjesta, u SAD tokom ovog perioda planirane brojne aktivnosti u okviru kojih će se govoriti o mogućnostima investiranja američkih kompanija u ovaj region.
“Američke kompanije traže nove prilike u ovom regionu i vaša mala tržišta jedan su od izazova za SAD”, istakla je Vordova u razgovoru za novinske agencije Srnu i Fenu.
Prema njenim riječima, američke kompanije trenutno BiH vide kao veoma kompleksno tržište.
“Neophodno je poboljšati poslovnu klimu kako bi se stvorili uslovi da se ove kompanije jednostavnije odlučuju za investiranje, umjesto što se susreću sa strašnim birokratskim preprekama”, istakla je Vordova, pojasnivši da se, prema izvještaju Svjetske banke o jednostavnosti poslovanja, BiH nalazi na 160. mjestu od ukupno 183 zemlje, što je najniže mjesto među evropskim zemljama.
Vordova je s tim u vezi napomenula da američke kompanije prije nego što se odluče da investiraju u jednu zemlju procjenjuju kakvi su uslovi za pokretanje poslovanja, pri čemu se uzimaju u obzir i političke implikacije.
Šef Ekonomskog odjeljenja Ambasade SAD u BiH Erik Luftmen ocijenio je u izjavi Srni i Feni da je sektor energije u BiH od velikog interesa za strane investitore, ali da u BiH postoji način razmišljanja koji nije naklonjen investitorima, jer im kako je naveo, onemogućava da imaju bilo kakvu značajnu kontrolu u oblastima u koje bi investirali.
“Strategije koje provode entiteti govore ‘dajte nam svoj novac, a mi ćemo donositi sve poslovne odluke’, što većini investitora nije prihvatljiv način razmišljanja. Ako su Federacija BiH ili Republika Srpska ozbiljni da otvore svoj energetski sektor za strane investicije, moraju dozvoliti veći stepen kontrole investitora”, smatra Luftmen.
Luftmen je dodao i da je politička struktura BiH značajan faktor koji otežava investiranje u zemlju, te da su SAD kao i međunarodna zajednica pokušavale pomoći BiH da postane jedinstveno tržište, što do sada nije postalo realnost.
“Trenutno imate tri tržišta, a ako pogledate nivo vlada koje su uključene u donošenje odluka o biznisu to postane izuzetno komplikovano za bilo koga ko je zainteresovan da investira”, ocijenio je Luftmen.
On je podvukao da se BiH, kao tržište za američki izvoz, nalazi na 170. mjestu u cijelom svijetu, što je veoma nisko mjesto s obzirom na broj stanovnika i činjenicu da se manje zemlje u Evropi nalaze na mnogo višem mjestu na ovoj listi.
Luftmen je naglasio da ipak postoji veoma mnogo prostora da kompanije iz SAD naprave napredak u oblasti investiranja, za što je veoma važnim ocijenio i članstvo BiH u Evropskoj uniji, koje bi stranim kompanijama pružilo mnogo više povjerenja u BiH.
Regionalni ataše za trgovinske poslove Ministarstva trgovine SAD Pamela Vord održaće od 18. do 20 maja u Mostaru, Sarajevu i Banjaluci više seminara pod nazivom “Poslovanje sa SAD” čiji je cilj da predstave prednosti i benificije u poslovanju lokalnih kompanija sa kompanijama iz SAD.
Vordova je danas studentima Američkog univerziteta u Sarajevu održala predavanje na temu Nacionalne izvozne inicijative američkog predsjednika Baraka Obame. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
pametno al nasi ljudi nemaju pojma kako da iskoriste ovu sansonu.
Ja jedino predlazem da izvozimo lopove jer to nam je jedini brend koji nudimo ako ameri prihvate.Evo konkretno predlazem da izvezemo carinika koji je prije 5-6 godina bio konobar u jednom od banjaluckih kafica,a danas ima kapital vrijedan blizu pola miliona KM.Ili nekog iz kabineta predsjednika RS koji tako lagano stuce 11.miliona KM na zgradu koju je napravio Bane Milosavljevic.