VAŠINGTON, Američki predsjednik Barak Obama je noćas u svom prvom govoru o stanju nacije pozvao na akciju za udvostručavanje izvoza u narednih pet godina, što ide naruku poslovnim grupacijama i republikancima koji su kritikovali njegovo nedjelovanje po pitanjima trgovine.
“Moramo da izvozimo više naše robe jer ćemo s povećanjem prodaje drugim zemljama otvoriti više novih radnih mjesta ovdje u Americi”, rekao je Obama.
“Noćas smo postavili novi cilj – udvostručićemo naš izvoz u sljedećih pet godina, što će dati podršku za dva miliona radnih mjesta Americi”, rekao je on.
Američka Trgovinska komora, koja je ukrstila koplja sa Obamom oko zdravstvene zaštite i niza drugih pitanja tokom prvih godinu dana njegove vladavine, već mjesecima ga poziva da postavi nacionalni cilj za udvostručavanje izvoza, podsjeća agencija Rojters.
Da bi ostvario taj cilj, Obama je objelodanio “nacionalnu izvoznu inicijativu” radi pomoći farmerima i malim preduzetnicima da prodaju više inostranim tržištima i takođe je obećao da će reformisati kontrolu izvoza koja je zastarjela, kako tvrde proizvođači visokotehnoloških proizvoda.
Nedavno istraživanje nacionalnog udruženja industrije pokazuje da bi modernizacija kontrole mogla godišnje da poveća američki izvoz za 56 milijardi dolara tokom sljedećih 10 godina, bez ugrožavanja nacionalne bezbjednosti.
Obama je takođe rekao da želi bliskije trgovinske veze sa Panamom, Kolumbijom i Južnom Korejom koje su potpisale trgovinske sporazume sa SAD, a koji već godinama stoje neodobreni zbog protivljenja demokrata.
Republikanci ukazuju da Obama, ukoliko ozbiljno želi da poveća izvoz, treba prvo da se založi za odobravanje ta tri sporazuma koje je dogovorila administracija Džordža Buša.
To, pak, prijeti da dovede do duboke podjele među demokratama od kojih su mnogi okrivljavali Sjevernoamerički sporazum o slobodnoj trgovini (NAFTA), donijet početkom 90-ih godina prošlog vijeka, i ulazak Kine u Svjetsku trgovinsku organizaciju 2001. godine za milione izgubljenih radnih mjesta u američkoj industriji.
Obama je ukazao da će SAD izgubiti radna mjesta ukoliko budu “stajale po strani” dok druge zemlje ubrzano postižu trgovinske sporazume radi otvaranja tržišta. SAD istovremeno moraju rigorozno da primjene svoje trgovinske sporazume, kako bi osigurale da se drugi pridržavaju propisa, rekao je Obama.
On je obećao da će se založiti za bliskiju trgovinsku saradnju sa Azijom i da će SAD nastaviti da se zalažu za postizanje sporazuma u okviru pregovora iz Dohe o svjetskoj trgovini koji bi doveo do otvaranja svjetskih tržišta.
Pregovori Runde iz Dohe su pokrenuti u novembru 2001. sa ciljem pomoći siromašnijim zemljama da napreduju putem trgovine.
U tim pregovorima nije, međutim, ostvaren prvobitni cilj postizanja sporazuma do januara 2005. i oni se sada nalaze u zastoju. Nedavno je jedan visoki zvaničnik Evropske unije okrivio SAD za dovođenje tih pregovora u ćorsokak, ukazavši da ostale zemlje ni poslije više od osam godina pregovaranja ni dalje ne znaju šta SAD traže da bi sporazum bio postignut.
Jedan visoki američki zvaničnik je predočio da su SAD jasno stavile do znanja da napredne zemlje u razvoju, kao što su Kina , Indija i Brazil, moraju ponuditi veće otvaranje svojih tržišta u zamjenu za smanjenje poljoprivrednih subvencija i carina na uvoz poljoprovrednih i industrijskih proizvoda, što je zatraženo od SAD.
Danas je generalni direktor STO Paskal Lami ocijenio da Obamine izjave o povećanju trgovine i udvostručavanju američkog izvoza radi podsticanja američke ekonomije idu u dobrom smjeru.
On je na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu takođe rekao da je još suviše rano reći da li će lideri najvećih ekonomskih sila svjeta poštovati obećanja o okončanju pregovora o liberilazaciji svjetske trgovine u ovoj godini, data u okviru Grupacije 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu (G20).