VAŠINGTON, Pojačava se pritisak SAD-a na Evropu da hitno rješava krizu.
Razgovarajući putem video-linka sa liderima Njemačke, Francuske i Italije, američki predsjednik Barak Obama zahtjevao je od Angele Merkel, Fransoa Olanda i Marija Montija da prije samita Grupe 20 najrazvijenijih ekonomija svijeta u Meksiku ”zacementiraju” akciju spasavanja Evrope iz dužničkih problema.
U saopštenju Bijele kuće navodi se da je tokom video-konferencije dogovoreno da se nastave bliske konsultacije u okviru priprema za samit G20 18. i 19. juna. Bijela kuća je, pored toga, poslala u Evropu Lael Breinard, podsekretara u američkom ministarstvu finansija, na ”bliski susret” sa zvaničnicima u Grčkoj, Njemačkoj, Španiji i Francuskoj.
Američki mediji ističu da je riječ o nastavku pritiska SAD na Evropu da rješava krizu, započetog tokom susreta Grupe osam najrazvijenijih zemalja svijeta, nedavno u Kemp Dejvidu. Sa približavanjem novembarskih izbora u SAD, taj pritisak raste.
U punom jeku predizborne kampanje, Obamin štab, naime, tvrdi da je predsjedniku upravo spoljna politika jedan od jačih aduta. Ali, sa produbljivanjem krize, Evropa je velika glavobolja.
Prethodni Samit G20 u Kanu bio je debakl ne samo za evropske lidere, već i Obamu. Francusko-njemački dvojac je pokušavao da na marginama samita nametne disciplinu prezaduženoj Grčkoj i Italiji, ali se sve završilo nuspjehom plana G20 za spasavanje zone evra.
Ponavljanje tog scenarija u Meksiku uoči predsjedničkih izbora u SAD, bilo bi ravno katastrofi za Baraka Obamu. Intenziviranje krize u Evropi, gotovo su jednoglasni analitičari, bilo bi fatalno za Obamu.
Njegov glavni konkurent, republikanac Mit Romni, već je optužio Obamu za blag odnos prema Evropi. Obamin neuspjeh u vezi sa krizom evrozone u Meksiku, dao bi republikancima šlagvort za tvrdnje da šef Bijele kuće nije u stanju da spriječi prelivanje evropske krize na američko tržište rada. Na stranu što je za bilo kog američkog predsjednika teška intervencija u Evropi koja je na ivici rata između pristalica štednje i zagovornika rasta.
Evropsko pismo
U zajedničkom pismu, predsjednika Evropske komisije Barozo i Evropskog savjeta Vana Rompej su poručili liderima članica EU da podstaknu rast i otvore nova radna mjesta, istovremeno tvrdeći da je Unija ”opredjeljena da održi finansijsku stabilnost zone evra i njen integritet”, uz ostanak Grčke u evrozoni. Evropski lideri, međutim, istovremeno zahtjevaju od G20 borbu protiv protekcionizma i jačanje multilateralnog trgovinskog sistema. Novosti