VAŠINGTON, Novoizabrani američki predsjednik Barack Obama danas je upozorio da su Sjedinjene Države suočene sa privrednom krizom istorijskih razmjera, te predstavio svoj ekonomski tim koji bi trebao vratiti američku privredu na put oporavka i rasta.
‘Većina stručnjaka sada vjeruje da iduće godine možemo izgubiti milione radnih mjesta’, rekao je Obama na konferenciji za novinare u Chicagu, nešto manje od dva mjeseca prije preuzimanja predsjedničke dužnosti.
Obama je kazao kako je za svoj ekonomski tim tražio čelnike koji dijele njegovo temeljno uvjerenje kako ‘ne može cvasti Wall Street bez da cvate i Main Street’, odnosno šira privreda a ne samo finansijski sektor.
Obama je na konferenciji za novinare u Chicagu predstavio predsjednika banke Federalnih rezervi u New Yorku Tima Geithnera kao budućeg ministra finansija, a bivšeg ministra financija Larrya Summersa, kao čelnika Nacionalnog privrednog savjeta.
Kao čelnik newyorške regionalne podružnice FED-a, američke centralne banke, Geithner (47) je pomogao u provođenju vladinih mjera u suzbijanju krize na Wall Streetu, nadzirući preuzimanje banaka Bear Stearns i JPMorgan Chase, sanaciju osiguravajućeg diva AIG i zaštićeni stečaj banke Lehman Brothers.
Na čelu banke Federalnih rezervi u New Yorku, Geithner je već pet godina, od novembra 2003.
Summers je bio ministar finansija u administraciji Billa Clintona. Bio je glavni ekonomista Svjetske banke od 1991. do 1993. godine. Prije karijere u vladi, Summers je predavao ekonomiku na sveučilištu Harvard.
Obama je predstavio i profesoricu ekonomije sa univerziteta Kalifornija-Berkeley, Christinu Romer koja je izabrana za čelnicu predsjednikovog Savjeta ekonomskih savjetnika, grupe ekonomista koji savjetuju predsjednika o ekonomskoj politici.
Obama je takođe predstavio Melody Barnes, kao direktoricu Savjeta za unutrašnju politiku.
Obama je govorio samo nekoliko sati nakon što je Busheva administracija objavila veliki paket mjera za sanaciju banke Citigroup, sa 306 milijardi dolara državnih garancija za problematičnu imovinu banke i 20 milijardi dolara otkupa povlaštenih akcija.
Predsjednik George W. Bush ranije je rekao da je razgovarao sa Obamom prije objavljivanja mjera za Citigroup.
Obama je ponovio da se njegovim planom za obnovu privrede predviđa otvaranje 2.5 miliona radnih mjesta do 2011. godine, uglavnom na obnovi saobraćajne infrastrukture i alternativnim izvorima energije.
Takođe je kazao kako je novi ekonomski tim zadužio da razradi preporuke za taj plan i konzultira se s Kongresom, sadašnjom administracijom i Federalnim rezervama oko neposrednog privrednog razvoja u iduća dva mjeseca.
Tokom predsjedničke kampanje, Obama je predlagao 175 milijardi dolara privrednih poticaja u iduće dvije godine, ali neki njegovi ekonomski savjetnici nedavno su izjavili da taj paket treba biti puno veći.
Obama je odbio špekulirati o potrebnoj veličini paketa poticaja, ističući kako će ono biti ‘skup’ ali se mora osigurati da bude ‘dovoljne velik kako bi potaknuo privredu i vrati ga u formu’.
Neki demokratski zastupnici u Kongresu naznačili su da bi dvogodišni paket poticaja mogao dostići i 700 milijardi dolara.
Na pitanje novinara o državnoj pomoći američkoj autoindustriji, Obama je bio umjereno kritičan, izrazivši čuđenje što su njezini čelnici došli tražiti vladinu pomoć od 25 milijardi dolara, bez konkretnijeg plana za prevladavanje krize.
Tokom Obaminog govora, koji je bio prilično opširan i bez novih informacija jer su njegova ekonomska imenovanja i planovi već ranije objavljeni, indeks Dow Jones pao je za oko 100 bodova, s rasta od 350 bodova koji je ostvario nakon objave pomoći za Citigroup.
Tokom vikenda je saopšteno kako je Obama za ministra trgovine odabrao guvernera Novog Meksika Billa Richardsona, koji je navodno prihvatio tu dužnost, a objava njegovoga imenovanja najavljena je nakon 27. novembra.