VAŠINGTON, Vlada SAD je predložila da se 3,4 milijade dolara potroši za rješenje dugotrajnog sudskog spora sa indijanskim plemenima koja tvrde da su prevarena za milijade dolara prihoda od nafte, gasa, ispaše i drugih sporazuma o najmu starih više od vijeka.
Sporazumi su u nadležnosti i pod nadzorom ministarstva unutrašnjih poslova od 1887. godine.
Ako potvrde Kongres i federalni sudija, predloženo rješenje će biti najveća isplata u korist zahtjeva indijanskih plemena koju je američka vlada ikad odobrila.
Prema prijedlogu Obamine administracije, ministrastvo unutrašnjih poslova će uplatiti 1,4 milijardu dolara na račune 300.000 pripadnika indijanskih plemena kao kompenzaciju istorijskih potraživanja i rešenje budućih zahtjeva.
Vlada će takođe potrošiti 2 milijade dolara da kupi nazad i konsoliduje plemensku zemlju koju su rasparčale prethodne generacije.
Programom se osniva i fond od 60 miliona dolara za školovanje pripadnika plemena.
Prošle godine, federalni sudija je presudio da indijanskim tužiocima pripada 455 miliona dolara – delić od 47 milijardi dolara ili više koliko plemena tvrde da im se duguje.
Godine 1887, u naporu da asimilira domorodačko stanovništvo, Kongres je donio zakon koji dozvoljava vladi da zapljeni plemensku zemlju i podijeli je pojedinim članovima plemena. Istorijski, plemena su posjedovala zemlju kolektivno.
Problem je nastao kada je kontrola nad zemljom bogatom sirovinama prešla u ruke privatnih kompanija. Trebalo je da pripadnici plemena dobiju kompenzaciju ali su kasnije generacije tražile obeštećenja za zemlju koja je postepeno bivala dijeljena na sve manje i manje parcele.
Predsjednik Barak Obama kaže da je rješenje ovog slučaja, poznatog kao Kobel (Cobell) protiv Salazara, važan korak u prevazilaženju decenijskog ogorčenja između indijanskih plemena i federalne vlade.
Rješenje ne uključuje formalno izvinjenje vlade SAD za bilo kakvo ogrešenje, ali je napisano jezikom kojim američki zvaničnici priznaju “kršenje povjerenja” u slučaju indijanske zemlje.