ZVORNIK, Predsjedništvo Udruženja doktora porodične medicine Republike Srpske /RS/ zaključilo je večeras u Zvorniku da bi u junu trebalo održati okrugli sto na kome bi se razgovaralo o rješavanju privatizacije primarne zdravstvene zaštite u Srpskoj.
Predsjednik Udruženja doktora porodične medicine Republike Srpske Draško Kuprešak rekao je novinarima nakon sjednice da bi okrugli sto trebalo inicirati u saradnji sa Fondom zdravstvenog osiguranja Srpske.
“Na okrugli sto bili bi pozvani i gosti iz Srbije i Hrvatske da razmijenimo iskustva u kontekstu transformacije njihovih zdravstvenih sistema i da se, koristeći ta iskustva, pokuša doći do autentičnog modela koji bi bio primjenjiv u Srpskoj”, rekao je Kuprešak.
Kuprešak kaže da Udruženje doktora medicine u posljednje vrijeme nastoji da, u saradnji sa resornim ministarstvom i Fondom zdravstvenog osiguranja RS, dođe do autentičnog modela porodične medicine koji je prihvatljiv za ovo podneblje, čime bi bili otklonjeni problemi koji su još prisutni u ovoj oblasti.
“Ako hoćemo da imamo efikasan sistem koji može da odgovori zdravstvenim potrebama, onda je porodična medicina jedini pravi model koji može odgovoriti tom zadatku”, rekao je Kuprešak i podsjetio da su izdvajanja za zdravstvenu zaštitu u RS veoma skromna i da po glavi stanovnika iznose oko 179 evra.
Govoreći o nedostatku doktora specijalista porodične medicine u regiji Zvornik, Kuprešak je naveo da bi tu trebalo poraditi na izmjeni pravilnika o edukaciji iz oblasti porodične medicine.
Predsjednik Podružnice doktora porodične medicine Zvornik Goran Birčaković saglasan je da ovom području nedostaju specijalisti porodične medicine. “Podružnica Zvornik ima 56 timova, od čega su samo tri specijalisti porodične medicine i 16 specijalista sa edukacijom porodične medicine, odnosno doktora drugih specijalnosti koji su završili edukaciju porodične medicine”, pojasnio je Birčaković.
On je dodao da, prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, od 1. januara 2013. godine u timovima porodične medicine mogu da rade samo specijalisti porodične medicine i specijalisti sa edukacijom porodične medicine i naglasio da to znači da bi pacijenti od 1. januara mogli da ostanu bez primarne zdravstvene zaštite.
Birčaković je istakao da prolongiranjem važenja zakonskih odredaba problem neće biti riješen, jer Domu zdravlja Zvornik trenutno nedostaje 21 specijalista porodične medicine, od ukupno 27 timova, i naglasio da ovaj dom
zdravlja trenutno, nažalost, nema nikoga na specijalizaciji iz ove oblasti.
“Timovi porodične medicine nastaviće rad u sadašnjim sastavima, ali ovakvim načinom rada gube svi, a posebno krajnji korisnici usluga zbog toga što su u neravnopravnom odnosu na druge regije RS, jer je samo zvornička regija ostala bez doktora specijalista porodične medicine”, smatra Birčaković. Srna