BEOGRAD, Stanje u državnoj kasi u prvi četiri mjeseca je mnogo bolje od prvobitno planiranog, ocjenio je ekonomski analitičar Miladin Kovačević koji, međutim, smatra da će najviše poteškoća u razgovorima – tokom četvrte i pete revizije, biti možda oko javnih preduzeća, EPS-a, Željeznica.
Analitičar Makroekonomskih analiza i rendova (MAT) kaže da povećanje plata i penzija neće biti tema razgovora sa Misijom MMF-a, koji danas počinju u Beograudu.
O tome će se, vjeruje, razgovarati tokom naredne posjete, a u sklopu rasprave o budžetu države za iduću godinu.
“Ako je riječ o povećanju plata i penzija, to će vjerovatno biti u sklopu rasprave o budžetu, o konsolidaciji budžeta i mogućnosti da se sljedeće godine izvrši neko povećanje”, rekao je Kovačević za RTS.
Govoreći o trenutnom stanju u državnoj kasi, on je naveo da je u prva četiri mjeseca izvršenje budžeta mnogo bolje nego što je prvobitno planirano.
“Deficit je u tom periodu iznosio nekih 13 milijardi dinara a to nije ni 11 odsto onog što je planirano za cijelu godinu. Zato mislim da oko fiskalnog dijela neće biti mnogo rasprave”, rekao je Kovačević koji je i direktor Republičkog zavoda za statistiku.
On smatra da uprkos dobrom rezultatu do sada, ozbiljniji razgovor o povećanju plata i penzija mora da sačeka, vjerovatno šestu reviziju, jer će se tada jasnije vidjeti kakva će biti godina u cjelini.
Kovačević je rekao da na osnovu prvog kvartala očekuje vrlo dobru godinu, u kojoj će rast BDP-a svakako preći dva odsto, a možda će ići i do 2,5 odsto. Kako je kazao, možda i više.
“MMF će skromno povećati svoje prognoze, oni su ipak konzervativni, možda sa 1,8, na 2-2,1 odsto”, ocjenio je on.
Kada je riječ o racionalizaciji javnog sektora, javnim preduzećima i preduzećima u restrukturiranju, navodi on, tu striktno gledano ima kašnjenja, ali mora da se zna da je to bilo “tjesno planiranje” od samog početka, kako je rekao, možda sa razlogom, možda i ne.
“To je prije svega zato što nije moguće u tim rokovima riješiti probleme kao što je u preduzećima predviđenim za restrukturiranje, sa liste od 17 preduzeća, kao što su RTB Bor, Resavica…”, naveo je Kovačević.
Prema njegovim riječima trebalo je da se javna uprava do februara smanji za 13.000 -14.000 ljudi, a smanjena je za oko 4-5.000.
“Taj proces se nastavlja, to je već isplanirano, određene su i kvote u pojedinim ogranima, instirucijama”, rekao je.
Ipak, Kovačević smatra da će najviše poteškoća u razgovorima – tokom četvrte i pete revizije, biti možda oko javnih preduzeća, EPS-a, Železnica…
“Sindikati traže visoke otpremnine, s druge strane značajna racionalizacija mora da se odigra u Željeznicama, i u EPS-u gdje se tražilo 1.000 radnih mjesta manje. To ćemo vidjeti, ali to su možda najdelikatnija pitanja vezana za javna preduzeća”, rekao je on dodajući da će u žiži biti i monetarna politika, jer imamo deflacione pritiske.
Upitan da li će MMF tražiti da dinar slabi u odnosu na evro, on je rekao da će vjerovatno tražiti dalje prilagođavanje monetarne politike, odnosno usklađivanje fiskalne i monetarne politike.
Na pitanje da li to znači da kurs ide gore, ako je prilagođavanje, odgovara da prilagođavanje ne mora da znači da će kurs automatski da ide gore, ali u svakom slučaju može značiti manje intervencije na deviznom tržištu, neko dalje prilagođavanje osnovne kamate, drugačije sagledavanje rizika u makroekonomskom sektoru… Tanjug