VAŠINGTON – Ministarstvo pravde SAD poslalo je sudske pozive korporaciji Nvidia i drugim kompanijama dok traži dokaze da je proizvođač čipova prekršio antimonopolske zakone, što je zapravo eskalacija ranije započete istrage o dominantnom dobavljaču procesora za tehnologije vještačke inteligencije (AI).
Ministarstvo sada šalje pravno obavezujuće zahtjeve koji obavezuju primaoce da daju tražene informacije, kažu ljudi upoznati sa istragom. To vladu čini korak bliže pokretanju formalne žalbe.
Antimonopolski zvaničnici su zabrinuti što Nvidia otežava kompanijama eventualni prelazak na druge dobavljače i kažnjava kupce koji ne koriste isključivo njene čipove za vještačku inteligenciju, kažu insajderi za Bloomberg.
Akcije Nvidije, koje su u utorak pretrpjele pad od rekordnih 279 milijardi dolara (ukupne kapitalizacije), dodatno su pale u kasnom jučerašnjem trgovanju nakon što je Bloomberg izvijestio o novim sudskim pozivima.
U okviru istrage istražitelji su kontaktirali i druge tehnološke kompanije kako bi prikupili sve informacije. Predstavnici vlade su odbili da komentarišu istragu u toku.
S druge strane, odgovarajući na pitanja o istrazi, Nvidia je saopštila da njena tržišna dominacija proizilazi iz kvaliteta njenih proizvoda, koji daju brže performanse.
“Nvidia zasluženo pobeđuje, zahvaljujući našim standardima i vrijednostima za kupce, koji mogu da izaberu bilo koje rješenje koje je najbolje za njih”, navodi se u saopštenju kompanije.
Nvidia je podvrgnuta oštrijoj regulatornu kontroli otkako je postala najvredniji proizvođač čipova na svetu i ključni korisnik buma potrošnje na AI. Prodaja se više nego udvostručuje svakog kvartala, i pobijedila je nekadašnje lidere u proizvodnji čipova, kao što je Intel, sada u velikim problemima.
Regulatori posebno provjeravaju Nvidijinu akviziciju RunAI-a, objavljenu u aprilu. Ta kompanija proizvodi softver za upravljanje računarstvom sa vještačkom inteligencijom i postoji zabrinutost da će povezivanje otežati korisnicima da pređu sa Nvidia čipova, ukoliko to žele.
Regulatori se takođe raspituju da li Nvidia daje povlašćene ponude i cijene kupcima koji koriste isključivo njenu tehnologiju ili kupuju njene kompletne sisteme.
Nvidia, osnovana 1993. godine, stekla je ime prodajom grafičkih kartica namijenjenih prije svega gejmerima i učesnicima u kreativnoj industriji. Ali njen pristup proizvodnji čipova na kraju se pokazao korisnim za izgradnju AI modela, proces koji uključuje “bombardovanje” softvera podacima.
Kompanija je takođe brzo proširila svoju ponudu nizom softvera, servera, umrežavanja i usluga — što sve ima za cilj, tvrdi Nvidia, da ubrza primjenu AI. Biznis.rs