MOSKVA, Nuklearnu energetiku kontinuirano razvija oko 60 zemalja u svijetu, s tim što su globalni klimatski problemi uticali na promjenu odnosa prema atomskoj energetici, tako da će do 2030. godine još 30 zemalja izgraditi svoje atomske centrale, izjavio je danas generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Jukija Amano.
U svom izlaganju na otvaranju Međunarodne energetske nedjelje u Moskvi (MEN-2010) on je ukazao da svijest društva o globalnim klimatskim problemima postepeno mijenja odnos prema atomskoj energetici.
“Privlačnost atomske energetike sve se više ističe na forumima o klimatskim problemima, među kojima je i Kjotski mehanizam”, rekao je on, a prenosi ruska agencija Interfaks.
Amano je pozvao kreditne organizacije da aktivnije podržavaju razvoj atomske energetike u svijetu i da ispolje veću fleksibilnost, jer sve više zemalja želi da razvija taj vid energetike.
Ekspert je, međutim, rekao da nisu sve finansijske institucije spremne da pruže podršku daljem razvoju atomske energetike.
“Cilj IAEA je da se atomska energetika koristi u mirnodopske svrhe, bezbijedno i rentabilno”, istakao je Amano, naglašavajući da je u prethodnih deset godina “ostvaren napredak po pitanju bezbijednosti atomskih centrala.”
“Značajno je”, citira Amana Itar Tas, “da kultura bezbijednog rada energetskih nukleranih objekata prati sve pravce tog procesa i bude dostupna novim vlasnicima objekata atomske energetike”.
Među najveće probleme svjetske atomske energetike Amano je svrstao skladištenje otpada aktivnih reaktora, ukazujući da je to težak zadatak, kako za nove, tako i za iskusne korisnike atomske energije. Tanjug