BEOGRAD, Zakon o porezu na imovinu, koji je u Srbiji stupio na snagu 1. januara ove godine, uznemirio je vlasnike skupih nekretnina.Najviše strahuju penzioneri sa nižim primanjima koji žive u prostranim stanovima na atraktivnim lokacijama. Ovih dana oni „opsjedaju“ agencije za promet nekretnina tražeći savjet šta im valja činiti – da li da odmah prodaju stanove ili da sačekaju nova rješenja o porezu.
Sve je više i naših državljana na privremenom radu u inostranstvu koji se odlučuju da prodaju svoje kvadrate u Beogradu.
– Na tržištu je opšti haos – kaže Kaća Lazarević, suvlasnica agencije „Alka“. – Situacija je loša, nema kreditnih kupaca. Oni koji su na zajam pazarili stanove sada ih izdaju u zakup, ali od kirije ne mogu da podmire mjesečnu ratu. Dodatno je situaciju otežao i Zakon o porezu na imovinu, koji predviđa progresivno oporezivanje. Svakodnevno nam se javljaju stariji sugrađani koji se plaše da rješenja o porezu neće moći da izmire. Nova poreska rješenja se mogu očekivati od aprila, do kada bi lokalne samouprave trebalo da odluče koju će poresku stopu primjenjivati. Isto tako, novogradnja će biti desetkovana, jer će se porez za nove kvadrate plaćati u punom iznosu pošto olakšica na ime amortizacije nema.
Lazarevićeva upozorava i da investitora u stanogradnji gotovo nema. Dok su prije samo nekoliko godina investitori opsjedali vlasnike udžerica i malih kuća, nudeći im nove kvadrate u zamjenu za parcele, sada su uloge zamijenjene. Vlasnici kuća trenutno jure investitore nudeći im povoljnije cijene odnosno za parcele traže manje kvadrata nego što je to bila praksa.
– Ima kupaca i prodavaca nekretnina, ali se kupoprodaje završavaju po cijenama za 10 do 20 odsto nižim nego što je to u oglasima – ističe Lazarevićeva. – U ponudi imamo najviše stanova u prizemlju ili na višim spratovima u zgradama bez lifta, jer se oni najteže i prodaju. Ljudi iz dijaspore više ne kupuju stanove u Beogradu, naprotiv, prodaju ih. Naša agencija mjesečno ima u ponudi tri do četiri stana čiji su vlasnici gastarbajteri. Prihvataju nižu cijenu samo da ih prodaju. Iako su cijene nekretnina niže, uz progresivno oporezivanje mislim da ćemo u ponudi imati mnogo jeftinih stanova koje neće imati ko da kupi.
Kirije nikad niže
Kirije u glavnom gradu nikada nisu bile niže. Čak je u odnosu na kraj prošle godine cijena pala za deset odsto. Ponuda stanova u zakup je velika, ali novih podstanara nema. U širem centru grada stanovi mogu da se zakupe za 150 do 200 evra, dok je, primjera radi, za nekretninu od 110 kvadrata u Svetog Save kirija 500 evra. Novosti