BEOGRAD, Građani Srbije se sve manje zadužuju, a bankama kao i da nije stalo do toga da im odobre više zajmova.
Glavni razlog za povlačenje bankara je strah da neće naplatiti odobreni novac, jer sve više raste kašnjenje stanovništva u otplati kredita.
Banke uglavnom, pored stambenih, nude i pozajmice za refinansiranje gotovinskih i drugih kratkoročnih kredita u dinarima, sa rokom otplate i do 100 mjeseci, ali nijedna nije smanjila kamatne stope, iako NBS obara svoju kamatu od koje zavisi cijena kredita u domaćoj valuti.
– Banke će se sve više zatvarati, jer imaju problem da nađu kvalitetne klijente, odnosno one za koje su sigurni da će im otplatiti kredit – smatra Đorđe Đukić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu. – S druge strane, da bi se zaštitile, drže kamate i biće dobro da ostanu na istom nivou, odnosno da ne rastu u ovoj godini.
Trenutno banke najviše nude stambene kredite uz grejs period do godinu dana. Takođe, aktuelni su i krediti za refinansiranje u dinarima sa produženim rokom otplate, ali su kamate od 22 do 24 odsto godišnje. Građani imaju mogućnost da objedine sve dugove koje imaju u jedan zajam sa dužim rokom otplate, ali to podrazumijeva da će i ukupno trošak biti znatno veći. Tako, ukoliko neko koristi ovaj kredit u iznosu od 500.000 dinara sa rokom otplate od 100 mjeseci, mjesečno će da izdvaja po 10.340 dinara. A otplatom klijent treba sa vrati više nego duplo veći iznos.
Kartice i čekovi
Broj kreditnih kartica je u blagom padu, iako se banke trude da privuku što više korisnika, nudeći grejs period od šest mjeseci. Kamate su nešto niže poslije primjene Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga i kreću se od 16,30 do 26,50 odsto godišnje, ali građani radije koriste čekove. Novosti