BANJALUKA, Razmatranjem Izvještaja o stanju i upravljanju Republičkim robnim rezervama u prošloj godini danas je u Banjaluci nastavljena sjednica Narodne skupštine Republike Srpske /RS/, koja je započela polovinom jula.
Direktor Republičke direkcije za robne rezerve Radovan Samardžija rekao je da ova direkcija trenutno ima oko 175 sudskih sporova koji su u raznim fazama postupka, od čega je u 35 sporova Direkcija tužena, dok je u preostalima tužilac.
“Ukupno 4 0 tužbenih zahtjeva Direkcije je do sada odbijeno zbog zastare potraživanja, a slična situacija se može očekivati i u mnogim drugim sporovima, s obzirom na to da su tužbe često podnesene u pet-šest godina nakon nastanka duga”, naveo je Samardžija.
U prošloj godini sa dva miliona KM Direkcija je uvezla 5.000 tona merkatilnog kukuruza iz Srbije, sa 212.000 KM nabavila 111.000 litara dizel goriva, sa 450.000 KM avansirala podsticaje individualnim poljoprivrednim proizvođačima za pšenicu.
Otkupljeno je 8.249 tona merkantilne pšenice po cijeni od 0,50 KM po kilogramu, a sa 8.024.450 KM tržišni viškovi pešenice.
Zaključno sa 31. decembra prošle godine ukupna vrijednost robe na zalihama je oko devet miliona KM, a Srednjoročnom strategijom obnavljanja i razvoja republičkih robnih rezervi za period od 2009. do 2014. planira se obezbijediti roba od 17 miliona KM.
Poslanik Srpske radikalne stranke Milanko Mihajlica rekao je da činjenica da je domaći kukuruz otkupljivan po 0,30 KM po kilogramu, a uvezeni iz Srbije 0,40 KM, ne predstavlja stimulaciju domaćim poljoprivrednim proizvođačima.
Poslanik Demokratskog narodnog saveza Spomenka Stevanović rekla je da Direkcija treba nastaviti trajno rješavati svoje skladišne kapacitete i ulagati u njih da ne bi plaćala zakupnine.
“Robne rezerve ubuduće će sve više dobijati na važnosti da se obezbijedi hrana i gorivo za svoje stanovništvo, a prošle smo zime imali priliku vidjeti kako velike i moćne države zavise od jednog isporučioca gasa”, rekla je Stevanovićeva.
Poslanici Srspske demokratske stranke, Partije demokratskog progresa i Srpske radikalne stranke najavili su da neće glasati za ovaj izvještaj.
U toku je pauza na zahtjev Kluba poslanika Saveza nezavisnih socijaldemokrata.