BANJALUKA, Rasprava o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o platama zaposlenih u MUP-u, kazneno-popravnim ustanovama i sudskoj policiji biće nastavljena i nakon redovne pauze koja bi trebalo da traje do 16.30 časova.
Prema predloženom zakonu, zaposlenima sa koeficijentom većim od 25 plata će biti manja za 25 odsto, a sa koeficijentima 21, 22 i 23 za 15 odsto za cijelu 2010. godinu, dok će onima sa koeficijentom 20 i manje plata biti manja za tri odsto u prvih šest mjeseci 2010. godine.
Poslanik SDS-a Lazo Marić ukazao je na nelogičnost da će oni koji imaju veći koeficijent sad će imati manju platu od onih sa manjim koeficijentom.
“To znači da oni koji imaju manju platu komanduju onima koji imaju veću platu”, kazao je Marić.
Poslanik PDP-a Đuro Stanojević rekao je da je za PDP ovakav zakon neprihvatljiv, a opozicija je podržala i najave granskih sindikata da zatraže ocjene ustavnosti ovih zakona o smanjenjima plata.
Poslanik SNSD-a Gordana Đurić rekla je da smanjenje plata nije ni izbliza tako strašno kao što bi moglo da se desi kad bi došlo do otpuštanja radnika.
“Logično je da sindikat ne prihvata smanjenje plata, jer kad bi pristao na smanjenje plata to ne bi bio sindikat”, dodala je Đurićeva.
Ona je naglasila da svi budžetski korisnici treba da budu zadovoljni, jer su im plate redovne i stabilne, doprinosi plaćeni i da privremena mjera smanjenja plata znači i očuvanje radnih mjesta.
Poslanik SP-a Petar Đokić kazao je da je vrlo važno da RS sačuva saradnju sa MMF-om.
On je podsjetio na vremena kada je ta saradnja prekidana i kada je obustavljana podrđka budžetima u BiH.
“U ovom trenutku veći problem je FBiH, a RS je razvila sposobnost za prikupljanje više prihoda u budžet. Sigurno je da će biti nezadovoljnih zbog smanjenja plata, ali ljudima treba reći zašto smo bili prinuđeni na takve mjere”, poručio je Đokić.
Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić više puta je prekidao replike i diskusije poslanika koji se nisu držali tačke dnevnog reda nego su govorili o stranačkim temama