BANJALUKA, Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavljane je danas nakon pauze raspravom o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama zakona o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti.
Ovaj nacrt zakona propisuje da poslove posredovanja u zapošljavanju, savjetovanja za izbor zanimanja i osposobljavanja i pripreme za zapošljavanje, osim Zavoda za zapošljavanje, mogu obavljati i pravna lica kao privredna društva, te fizička lica kao preduzetnici, koji ispunjavaju uslove za obavljanje tih poslova.
Pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Mira Vasić rekla je da je od aprila 2010. godine na snazi novi Zakon o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, te da u toku njegove dvogodišnje primjene nisu uočeni značajni nedostaci, osim činjenice da neke odredbe nisu usklađene sa Konvencijom o privatnim agencijama za zapošljavanje broj 181. iz 1997. godine.
“U vrijeme primjene i donošenja zakona, Konvencija 181, koja se odnosi na privatne agencije kao posrednike u zapošljavanju, nije bila ratifikovana od BiH. Ratifikovana je u januaru 2010. godine”, navela je Vasićeva.
Ona je napomenula da su osnovni razlozi za izmjene i dopune Zakona o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti upravo u usklađivanju sa Konvencijom i Preporukom o privatnim agencijama za zapošljavanje, a koja se odnosi na pitanje ravnopravnog učešća privatnih Agencija za zapošljavanje i Zavoda za zapošljavanje, kao javne službe na tržištu rada Republike Srpske.
“Savez sindikata Republike Srpske, imajući u vidu položaj korisnika novčane naknade, kada je riječ o iznosu naknade, kao i većem prilivu sredstava nakon povećanja doprinosa za nezaposlenost, pokrenuo je inicijativu da se poveća osnovica za utvrđivanje visine novčane naknade i da se produži vrijeme trajanja i prava na novčanu naknadu za lica koja imaju više od 30 godina radnog staža”, rekla je Vasićeva. Srna