BEOGRAD, Nivo nenaplativih kredita u Srbiji je najveći u regionu i treba izbjeći da se taj problem rješava tako da se nametne bilo kakva obaveza poreskim obveznicima Srbije, odnosno, da država direktno ili indirektno preuzme neke obaveze u finansiranju banaka, izjavio je juče asistent na Fakultetu za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA) Milan Nedeljković.
Komentarišući visok nivo nenaplativih kredita, koji u Srbiji dostiže 23 odsto svih odobrenih zajmova, Nedeljković je ukazao da je najefikasniji mehanizam za rješenje problema nenaplativih kredita učešće takozvanih “stres fondova”, koji ulažu na tržište tako što plaćaju veliki diskont za te kredite, koje potom pokušavaju da realizuju.
Nedeljković je predložio da bi jedan od načina ublažavnja problema nenaplativih kredita na srednji rok moglo biti uvođenje efikasnije procedure stečaja, ali i izmjena odgovarajuće zakonske regulative koja će to omogućiti i spremnost banaka da otpišu jedan dio svoje aktive.
“Bolje je da ta pitanja riješimo odmah nego da ih odlažemo jer se u budućnosti neće mnogo toga promjeniti”, rekao je Nedeljković.
On je ocijenio da eventualno formiranje banke loših kredita, po uzoru na Sloveniju, ne bi imalo odgovarajući efekat, ako se ne izmjene zakonske regulative.
“Banka loših kredita – da, ali ako su akcionari te banke institucije koje nisu državne”, rekao je Nedeljković i ponovio da ta banka ne bi trebalo da u bilo kom smislu bude na teretu države, posebno zato što treba imati u vidu visok javni dug Srbije i socijalne kategorije stanovništva. Tanjug