BANJALUKA, Prema procjenama Poljoprivrednog instituta Republike Srpske, sojom bi ove godine mogle da budu zasijane površine od 5.000 hektara, što je znatno povećanje u odnosu na dosadašnjih 3.000 hektara.
Šef Zavoda za industrijsko bilje Poljoprivrednog instituta Miloš Nožinić smatra da bi u narednim godinama proizvodnja soje mogla da se utrostruči, prevenstveno zahvaljujući dobrim uslovima za proizvodnju, obezbijeđenog tržišta i sve boljih podsticaja resornog ministarstva.
“Naša prednost je siguran kupac soje – fabrika za proizvodnju jestivih ulja ‘Bimal’ Brčko. Proizvođači iz Republike Srpske mogu soju distribuisati direktno sa polja, otkupne cijene su relativno povoljne i isplate su u kratkom periodu”, rekao je Nožinić novinarima u Banjaluci, prije početka okruglog stola o proizvodnji soje u Srpskoj.
Nožinić je naglasio da su zahvaljujući operativnom programu za unapređenje proizvodnje i prerade industrijskog bilja u Republici Srpskoj, prošle godine povećane površine pod uljanom repicom za 400 hekatara, u odnosu na prethodnu sezonu.
“Mi se nadamo da ćemo okruglim stolovima i edukacijom proizvođača doprinijeti povećanju proizvodnje soje. U prilog nam ide cijeli niz međunarodnih projekata, posebno projekat ‘Dunav soja’, kojim su snažno podržane aktivnosti Poljoprivrednog instituta Republike Srpske”, istakao je Nožinić.
Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić rekao je da će Ministarstvo ove godine podržati proizvodnju soje, uljane repice i suncokreta sa oko pola miliona KM, a uslov za podsticaje je minimalna površina od pola hektara industrijskog bilja.
“Ranijih godina maksimalan iznos podsticaja za sve tri pomenute kulture bio je 10.000 KM, dok ove godine proizvođači mogu da po svakoj od ovih kultura ostvare po 10.000 KM podsticaja”, objasnio je Pašalić.
On je napomenuo da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ove godine podržava razvoj industrijskog bilja u Republici Srpskoj snažnije nego ranijih godina, te da su uvedene nove mjere podrške, kao što su podsticaji za postrojenja za bio-gas i podsticaji za nabavku presa za cijeđenje ulja.
Organizatori okruglog stola posvećenog proizvodnji soje su Poljoprivredni institut Republike Srpske i Područna privredna komora Banjaluka. Srna