NOVI PAZAR, Novopazarski proizvođači namještaja, tekstila i obuće koji izvoze robu već su pretrpeli prvi udar svjetske finansijske krize i većina strahuje da će najavljena recesija negativno uticati na njihove planove za narednu godinu, ali ima i onih koji su optimisti.
U Fabrici namještaja “Tahirović” iz Novog Pazara, koja 60 odsto proizvodnje izvozi u Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Makedoniju, tvrde da su već osetili negativne efekte svjetske ekonomske krize.
Finansijski direktor te firme Rijad Tahirović rekao je da su proizvođači namještaja koji uvoze repromaterijale povećali troškove proizvodnje za 20 odsto, zbog jačanja dolara.
“Cijena naših proizvoda za posljednjih pet godina porasla je samo pet odsto i smanjila bi našu konkurentnost na tržištu kada bi pratila poskupljenje repromaterijala, zbog kupovne moći potrošača”, objasnio je Tahirović.
On je naveo da su kupci namještaja najčešće ljudi iz takozvane srednje klase – ljekari, činovnici, prosvetni radnici, čije plate zavise od državnog budžeta.
“Ako država smanji javnu potrošnju, džepovi naše ciljne grupe biće znatno plići, a ako, pak, bude štampala novac i povećavala plate budžetskih korisnika, ućićemo u začarani krug inflacije”, razmišlja finansijski direktor jedne od najuspešnijih novopazarskih fabrika namještaja.
Vlasnik dječije konfekcije “Stig” u Novom Pazaru Tigrin Kačar kaže da se na domaćem tržištu ne proizvodi teksas platno, pa je stotinak novopazarskih fabrika prinuđeno da ga kupuje u Turskoj, Pakistanu ili Kini.
“Vreme je da se priprema kolekcija za sezonu proleće-leto 2009. i ne verujem da ćemo, ukoliko u cene robe ugradimo povećanu cenu repromaterijala, moći da uspešno kao do sada izvozimo u bivše jugoslovenske republike”, smatra Kačar.
Za razliku od njega, predsjednik Unije proizvođača tekstila i obuće u Novom Pazaru Safet Krlić vjeruje da svjetski finansijski lomovi neće bitnije uticati na opstanak novopazarskih fabrika džins odjeće, koje izvoze 20 odsto robe.
“Novopazarski privatni sektor preživeo je i nezapamćenu inflaciju i sankcije međunarodne zajednice i nekontrolisani uvozni udar iz Kine, pa će preživeti i svjetsku finansijsku krizu”, ubjeđen je Krlić.
Svoj optimizam objašnjava i činjenicom da fabrika “Kasaba”, koja je u njegovom vlasništvu, danas izvozi farmerice u Italiju – zemlju čiju su džins odjeću prije dvije decenije novopazarski krojači samo uspješno kopirali.Tanjug