BEOGRAD, “Jat ervejz” je, po drugi put za mjesec dana, povećao visinu takse za gorivo, a ovaj potez objašnjavaju novim skokom cijene nafte na svjetskom tržištu.
Za Tursku, Grčku, Italiju i Španiju taksa za gorivo biće skuplja za 12 evra, dok će je putnici za Egipat plaćati čak 24 evra više nego do sada. Nije to, međutim, jedino što brine putnike, s obzirom na to da su i do sada sve aerodromske takse za građane Srbije bile preskupe.
Građani Srbije ukoliko putuju avionom poslije 28. jula, a već sad su uplatili ljetovanje na nekoj od destinacija u Grčkoj, Turskoj, Egiptu, Španiji ili Italiji, moraće da doplate razliku zbog novog poskupljenja takse za gorivo.
U odnosu na početak godine, takse za gorivo poskupile su i za više od 100 odsto. U “Jat ervejzu” kažu da će zbog drastičnog porasta cijene kerozina kompanija ostvariti zaradu manju od dvadesetak miliona evra.
Na troškove avio-goriva biće utrošeno oko 60 miliona evra, iako je programom poslovanja za 2008. godinu bilo predviđeno 37 miliona evra.
U beogradske turističke agencije već su stigle nove cene taksa za gorivo, koje će početi da se primenjuju od 28. jula. Tako će za šest dana ova taksa za Grčku iznositi 56 evra, dok će se za Tursku, Italiju i Španiju ona naplaćivati 58 evra. Najskuplja je taksa za Egipat, koja će putnike koštati čak 74 evra.
Da su samo cijene karata u pitanju, mnogo više građana Srbije bi putovalo avionom. Ipak, većina se radije odlučuje da se do željene destinacije preveze autobusom, jer su aerodromske takse preskupe. Neke su identične avionskoj karti, a neke je premašuju.
Posljednji primjer je ponovo uvedeni let Beograd-Pula-Beograd. Povratna karta na ovoj liniji iznosi 69 evra, dok je za aerodromske takse neophodno izdvojiti još 75 evra.
Cijenom aerodromske takse Aerodroma “Nikola Tesla” od 16,5 evra obuhvaćeno je korišćenje svih usluga koje se pružaju putnicima, počev od trenutka kada putnik uđe u terminalnu zgradu pa do ulaska u avion.
Tako se, kroz ovu taksu, naplaćuje čekiranje karte, predaja prtljaga, korišćenje infrastrukture, prostorija za majku i dijete, usluga za putnike sa otežanim kretanjem i drugo.
Beogradski aerodrom naplaćuje i takozvanu sekjuriti taksu, odnosno taksu za bezbjednost, koja iznosi 4,5 evra.
Osim usluga koje pruža beogradski aerodrom, udio u aerodromskim taksama ima i nacionalna avio-kompanija. Osim pomenute takse za gorivo, “Jat” naplaćuje i “usluge izdavanja karte”.
Kroz ovu taksu svaki putnik plaća uslugu čekiranja, utrošen papir, štampanje karte, internet i drugo. Cijene su različite, a kreću se od 12 evra za region do 40 evra za Dubai. Za let do većine evropskih zemalja ova usluga košta putnike 30 evra.
Svaki putnik uz cijenu karte plaća takse aerodroma na koji sleće, a cijene su veoma različite. Tako za London one iznose preko 37 evra, dok su za popularne turističke destinacije mnogo niže.