SARAJEVO, Problemi u budžetima entiteta nisu riješeni time što je Međunarodni monetarni fond odobrio da se aktuelni kreditni aranžman sa BiH poveća za 300 miliona KM, izjavio je Ante Krajina, ministar finansija FBiH.
Izvršni odbor MMF-a u petak je pozitivno odgovorio na zahtjev vlasti u BiH da se aranžman vrijedan 787 miliona KM, sklopljen u septembru 2012. godine, produži do juna 2015, te zaduženje FBiH poveća za 200 miliona, a RS za još 100 miliona KM.
“Iako je dodatni novac planiran u bužetima FBiH i RS i iako je odobren, time još ništa nije riješeno jer će povlačenje novca ovisiti od ispunjavanja mnogo strogih uvjeta“, kazao je Krajina.
On napominje da je, prema usvojenim budžetima, planirano da 85 odsto iznosa od dodatnih 300 miliona KM bude povučeno ove, a ostatak do juna iduće godine.
“Imamo hroničnu nelikvidnost budžeta FBiH jer iz 2011. godine vučemo deficit od oko 160 milijuna KM. U 2012. godini je smanjen na oko 150 milijuna KM, ali je prenesen u 2013, pa i u ovu godinu”, podsjetio je Krajina.
Ukoliko vlasti budu izvršavale obaveze kontrole javne potrošnje i ispunile uslove da bez odgađanja preuzimaju novac od kredita MMF-a, Krajina očekuje da do kraja godine neće biti većih problema s isplatama svih obaveza iz federalnog budžeta. Nesmetano izmirivanje obaveza zavisi i od 100 miliona KM koje entiteti uskoro planiraju podijeliti od dobiti “Elektroprenosa BiH”
“Sad ne mogu tvrditi da su sve budžetske isplate sigurne jer moramo ispoštovati mnogo restriktivnih obaveza, što neće teći bez problema jer smo u izbornoj godini“, dodao je Krajina, dok komentar Zorana Tegeltije, ministra finansija RS, nismo uspjeli dobiti. On je ranije takođe tvrdio da od povećanja aranžmana sa MMF-om i preuzimanja šeste tranše kredita MMF-a od 93 miliona KM, koja je takođe u petak odobrena, zavisi izmirivanje budžetskih obaveza, prije svega otplata ranijeg kredita kod ove međunarodne finansijske institucije.
Nakon završetka sjednice Izvršnog odbora MMF-a saopšteno je da je BiH nastavila ostvarivati značajan napredak u okviru stendbaj aranžmana uprkos velikoj političkoj neizvjesnosti. Iz ove institucije ustvrdili su i da su u BiH ekonomske aktivnosti u porastu “zahvaljujući snažnoj vanjskoj potražnji i mudroj makroekonomskoj politici”.
Igor Gavran, ekonomski analitičar Spoljnotrgovinske komore BiH, smatra da vlasti u BiH nisu sposobne dobro upravljati javnim novcem, zbog čega su i morale tražiti povećanje kreditnog aranžmana sa MMF-om.
Iz dvogodišnjeg kreditnog aranžmana odobrenog 2012. godine FBiH je namijenjeno 525 miliona, RS 262,5 miliona KM, a rok otplate je pet godina. Nezavisne novine
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba