BANJALUKA, Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske izradilo je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o turizmu, koji ima za cilj brži razvoj turističkih destinacija u Srpskoj, uz oslobađanje od administrativnih barijera u privredi.
“Nacrt zakona podstiče razvoj turizma, rast turističkog prometa i broj dolazaka turista u Republiku Srpsku” – pojasnila je ministar trgovine i turizma Maida Ibrišagić-Hrstić.
Ona ističe da bi izmjene i dopune ovog zakona trebalo da dovedu do smanjenja troškova registracije privrednih društava za obavljanje turističke djelatnosti, zatim do smanjenja administrativnih procedura za registraciju turističke djelatnosti i do skraćenja roka za izdavanje rješenja o upisu u odgovarajući registar kod nadležnog organa.
“Zakon djeluje stimulativno na razvoj malih i srednjih preduzeća koji posluju u turizmu”, poručuje Hrstićeva.
Ona pojašnjava da razlozi za donošenje ovog zakona proizlaze iz potrebe provođenja reforme registracije poslovnih subjekata, što podrazumijeva i pojednostavljenje postupka registracije i skraćenje rokova za izdavanje rješenja o upisu u odgovarajući registar.
Prema njenim riječima, predloženim izmjenama ukida se obaveza turističkog subjekta, organizovanog kao privredno društvo, da za obavljanje turističke djelatnosti pribavi poseban akt nadležnog organa jedinice lokalne samouprave kojim se odobrava obavljanje turističke djelatnosti.
“Registracija preduzetnika i dalje se zadržava na nivou organa jedinice lokalne samouprave, u skladu sa Zakonom o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti.
Takođe, predloženim zakonom nalaže se obaveza nadležnom sudu i nadležnom organu jedinice lokalne samouprave da u slučaju da podnosilac zahtjeva ispunjava sve zakonom propisane uslove izdaju rješenje o registraciji u roku od tri dana od dana dostavljanja zahtjeva za registraciju“, napominje Hrstićeva.
Ona ističe da se, u skladu sa novom ulogom Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge /APIF/ u postupku registracije djelatnosti, ovim zakonom ukida obaveza nadležnih organa jedinica lokalne samouprave da Ministarstvu trgovine i turizma dostavljaju podatke radi njihovog unosa u Registar turizma.
“Te podatke Ministarstvo trgovine i turizma po službenoj dužnosti pribavljaće od APIF-a koji će na jednom mjestu sumirati sve podatke o registrovanim subjektima za obavljanje turističke djelatnosti“, pojasnila je Maida Ibrišagić-Hrstić.
Prema važećem Zakonu o turizmu, ukoliko privredno društvo namjerava da obavlja turističku djelatnost, obavezno je da, osim postupka sudske registracije, provede i postupak registracije kod organa jedinice lokalne samouprave, što podrazumijeva provođenje posebnog upravnog postupka i pribavljanje upravnog akta, odnosno rješenja kojim se odobrava obavljanje turističke djelatnosti.
“Na ovaj način predviđaju se nove administrativne prepreke u postupku registracije turističke djelatnosti i komplikuje procedura registracije djelatnosti. Zato zakon predviđa i uvođenje novog oblika organizovanja turističkih subjekata u organizaciju za upravljanje destinacijom /DMO/“, naglasila je Hrstićeva.
U okviru Zakona o turizmu predviđeno je donošenje i podzakonskih akata, kao što su pravilnik o sadržaju opštih uslova putovanja turističkih agencija, pravilnik o uslovima i kriterijumima za aktiviranje bankovne garancije za organizaciju učeničke, đačke ili studentske ekskurzije i pravilnik o izradi ugovora o organizovanju ekskurzija. Srna