BANJALUKA, Vlada RS donijela je juče i zvaničnu odluku o prestanku rada Javne ustanove Novi urbanistički zavod RS Banjaluka, koji se fuzionisao s Institutom za ispitivanje materijala i konstrukcija (IMK) RS, koji je takođe prestao s radom.
Tako će ubuduće ove dvije javne ustanove u vlasništvu RS poslovati zajedno, te će nova institucija nositi naziv Javna ustanova Institut za urbanizam, građevinarstvo i ekologiju RS, sa sjedištem u Banjaluci. Ta nova zajednička ustanova preuzela je sve dosadašnje radnike, imovinu, ali i obaveze.
Naime, Vlada RS je krajem maja ove godine donijela Odluku o spajanju ove dvije ustanove, tako da je ova današnja odluka samo formalno-pravni nastavak procesa udruživanja ove dvije institucije.
Iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, rekli su da je razlog za spajanje nastojanje Vlade da napravi naučno-stručnu instituciju od izuzetnog značaja za RS.
“Institut već sada može kadrovski i tehnički da vrši poslove planiranja, ispitivanja i atestiranja sirovinskih materijala, proizvoda, konstrukcija, opreme i instalacija, kontrolu kvaliteta prema važećim standardima i propisima, izrade i kontrole tehničke dokumentacije, tehničke preglede svih vrsta građevinskih objekata, stručni nadzor nad izgradnjom svih vrsta objekata te druge poslove za koje su do sada bile ovlašćene ove javne ustanove”, rekli su iz ovog ministarstva.
Prema njihovim riječima, JU Institut za urbanizam, građevinarstvo i ekologiju RS ubuduće će biti i relevantna institucija za reviziju studija iz oblasti zaštite životne sredine.
Podsjetili su da je Institut za ispitivanje materijala i konstrukcija RS do sada obavljao složene poslove nadzora i ispitivanja materijala u velikim infrastruktrunim projektima poput izgradnje TE Stanari, HE Mrsovo, izgradnje dionice autoputa Banjaluka – Doboj, izgradnje objekta Centralnog zatvora u Istočnom Sarajevu i niza drugih infrastruktrunih projekata u RS i regionu. U proteklim godinama je poslovao pozitivno i zapošljavao 97 radnika, od kojih je dvije trećine stručnjaka sa doktorskom, magistarskom, master i visokom stručnom spremom. Isto tako, prvi u BiH, Institut je dobio BATA sertifikat o akreditaciji, posjeduje sve licence i akreditovanu laboratoriju. Stručno i kadrovsko jačanje do kojeg je došlo spajanjem sa JU Novi urbanistički zavod RS, bilo je neophodno kako bi se, između ostalog, nastavila procedura dobijanja sertifikata za izdavanje uvjerenja o usklađenosti građevinskih proizvoda s propisima EU, čime bi se domaćim proizvođačima omogućio izvoz građevinskih proizvoda u zemlje EU, a takođe omogućila i kvalitetna kontrola uvoza građevinskih proizvoda. Treba podsjetiti i da je laboratorija Instituta u bujičnim poplavama koje su zadesile Banjaluku u avgustu prošle godine bila katastrofalno oštećena. Šteta samo na laboratorijskim uređajima i opremi procijenjena je na 680.000 KM. Vlada RS je donijela odluku da Institutu odobri kreditno zaduženje preko Investiciono-razvojne banke RS u iznosu od 1.000.000 KM. Novac će se, većim dijelom, utrošiti za obnavljanje laboratorijske opreme i otvaranje poslovne jedinice Insituta na području grada Istočno Sarajevo. Inače, udruživanjem ove dvije institucije u Institut za urbanizam, građevinarstvo i ekologiju RS objedinjen je i broj radnika i sada u Institutu ima 130 zaposlenih.
Kada je u pitanju Urbanistički zavod RS, treba podsjetiti da je on nakon neuspješne privatizacije završio u stečaju 2011. godine, nakon čega je krajem iste godine Vlada RS postala njegov stoodstotni vlasnik, te je preimenovan u Novi urbanistički zavod RS, koji je i imao do prestanka rada. Inače, direktor novoformiranog Instituta za urbanizam, građevinarstvo i ekologiju RS je dosadašnji direktor Instituta za ispitivanje materijala i konstrukcija RS Stevan Jovanović, s kojim do zaključenja ovog broja “Nezavisnih” nismo uspjeli stupiti u kontakt. Nezavisne novine