– Pored troškova uklanjanja procijenjenih na čak 1,56 miliona KM, građane će samo troškovi nadzora koštati 30 hiljada KM
– Za bespotrebne i nelegalne naplatne kućice, za koje niko neće odgovarati, izdvojeno pola miliona KM više nego što je potrebno za izgradnja novog Zelenog mosta u Banjaluci
– Nešić: Moramo da obezbijedimo nepristrasnost
BANJALUKA – Nakon što su u „Putevima RS“ otvorene tri pristigle ponude za uklanjanje naplatnih kućica u Glamočanima, što bi građane RS na kraju moglo da košta oko 1,56 miliona KM, ovo javno preduzeće juče je raspisalo još jedan tender i to za nadzor nad ovim radovima, za šta će biti izdvojeno dodatnih 30.000 KM, saznaje portal CAPITAL.
Iako danas ne žele da govore koje firme su se prijavile za ovaj milionski posao, u „Putevima RS“ samo poručuju da je novi tender za nadzor raspisan kako bi „bila obezbijeđena nepristrasnost“. Upravo ta nepristrasnost u javnoj nabavci izražena je kroz 25.641 KM bez uračunatog poreza na dodatu vrijednost.
Iako je CAPITAL još početkom sedmice upitao „Puteve“ zašto je vrijednost radova, kada je u pitanju uklanjanje naplatnih kućica u Glamočanima, sa prvobitnih 750.000 KM promijenjena na 1,56 miliona KM, na šta je tačno ukazala revizija projekta Instituta za građevinarstvo koju je radila firma „Urbis Centar“, kao i da li će sporne naplatne kućice iz Glamočana biti postavljene na neku drugu lokaciju i koju, odgovor do danas nije stigao.
O ovome ni danas nije želio da govori direktor „Puteva RS“ Nenad Nešić, ali je napomenuo da građevinski radovi moraju da budu odvojeni od nadzora istih.
„Imate građevinske radove koje izvode građevinske firme i imate stručne nadzore koji kontrolišu da li je sve u skladu sa projektom“, pravdao je Nešić, a na ponovljeno pitanje zašto sve ovo nije moglo da bude ukalkulisano u već ranije određen milionski trošak, ponovio je da je „nepristrasnost bitna“.
Nešić smanjuje cifre?
Ipak, ako je za utjehu, naveo je da bi vrijednost građevinskih radova mogla biti niža za oko 200.000 KM, pa bi poreske obveznike montaža i demontaža bespravno postavljenih kućica, umjesto ranijih 3,6 miliona KM, mogla da košta oko 3,4 miliona KM.
To znači da je u vodu bačeno oko pola miliona KM više nego što je, na primjer, potrebno obezbijediti za izgradnju tri miliona maraka vrijednog novog mosta u Banjaluci, umjesto dotrajalog Zelenog mosta.
Postavljanje naplatnih kućica u Glamočanima je promašena i sramotna investicija „Puteva RS“ koja je realizovana prije imenovanja Nešića za direktora. Građani RS su 2013. godine za ovaj posao dali su 2,1 milion KM. Milionski iznosi su posebno bolni ako se uzme u obzir da one nikada nisu bile u funkciji, ali su često bile uzrok saobraćajnih nesreća.
Nisu proradile iz prostog razloga – nadležni su uvidjeli da su postavljene na magistralnom putu Banjaluka – Klašnice, a ne na autoputu.
Ima saglasnosti – nema saglasnosti
Ministarstvo saobraćaja i veza RS, kako je ranije rečeno, nikada nije dalo saglasnost za postavljanje kućica na toj lokaciji, jer putarinu nije moguće naplaćivati na magistralnom putu. Međutim, u “Putevima” su negirali te tvrdnje, ističući da su postupali na osnovu naloga Ministarstva saobraćaja i veza i Vlade RS.
Ovaj slučaj bio je i pod istragom MUP-a koje je nadležnom tužilaštvu podnijelo izvještaj o počinjenom krivičnom djelu nekadašnjih čelnika “Puteva RS” Nedeljka Kneževića, Mladena Lazendića, Slobodana Udovčića i Miroslava Jankovića. Oni su završili na saslušanju u Okružnom tužilaštvu u Banjaluci, nakon čega je istraga obustavljena, uz zvanično obrazloženja da „nije bilo krivičnog djela“.
CAPITAL: Žana Gauk