ZAGREB, Novi Stečajni zakon u Hrvatskoj neće automatski donijeti i poboljšanje sistema međusobnih plaćanja, smatraju u Hrvatskoj privrednoj komori (HGK). Prema novom zakonu u stečaj odlaze svi poslovni subjekti čiji je račun u blokadi dužoj od 120 dana, neće automatski donijeti i poboljšanje.
Takvih firmi krajem juna bilo je 19.646 sa ukupnim dugom od 19,2 milijarde kuna (2,5 milijardi evra) i sa 10.139 zaposlenih, navela je HGK.
U Komori ocjenjuju da će sprovođenje tog zakona u kraćem roku drastično smanjiti vrijednost neizvršenih obaveza kao statističkog podatka, ali da neće automatski donijeti i poboljšanje sistema međusobnih plaćanja, prenjeli su hrvatski mediji.
Prema odredbama novog zakona, stečajevi se neće istovremeno otvarati u svim preduzećima koja su u blokadi dužoj od 120 dana, već prema određenim rokovima za svaku kategoriju, prema dužini blokade i ići će se od najduže prema kraćoj.
Prema toj dinamici, od sljedeće godine trebalo bi da krenu stečajevi u posljednjoj kategoriji blokiranih poslovnih subjekata od 120 do 360 dana.
U očekivanju stupanja na snagu novog Stečajnog zakona, vrijednost neizvršenih obaveza poslovnih subjekata “nastavlja da se kreće tromo”, konstatovala je HGK, navodeći da je poslije blagog porasta u maju zabilježeno blago smanjenje u junu (za 1,1 odsto) do nivoa od od 27,7 milijardi kuna.
Najveći dio od toga, odnosno 24,1 milijarda kuna (86,7 odsto ukupne vrijednosti svih neizvršenih osnova za plaćanje) predstavlja dug poslovnih subjekata koji su blokirani duže od 360 dana, a 19,3 milijarde kuna duguju društva bez ijednog zaposlenog, napominju iz Komore.
Od svih dugovanja, firme najviše duguju jedna drugoj, kao i bankama i na to otpada 15,8 milijardi kuna. Dug firmi prema državnom budžetu dostigao je 3,2 milijarde kuna, dok prema opštinskim budžetima dug iznosi skromnih 197,5 miliona kuna.