BANJALUKA, Novi model podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela do 2020. godine u Republici Srpskoj predviđa sistem plaćanja po grlu i hektaru, izjavila je savjetnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Gordana Rokvić.
Rokvićeva je navela da se prelazi na model podsticaja koji nije uslovljen tipom i obimom proizvodnje, te da je ovakav model usklađen sa evropskom politikom razvoja poljoprivrede i podsticaja.
“Napušta se sistem podsticaja po jedinici proizvoda za otkupljene količine pojedinih proizvoda, ali će se zadržati podrška po jedinici proizvoda za strateške kulture i proizvode, kao što su pšenica i mlijeko”, rekla je Rokvićeva novinarima u Banjaluci tokom stručne rasprave o utvrđivanju modela podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela do 2020. godine.
Prelaskom na sistem plaćanja po grlu i hektaru pojednostavljuje se model podsticaja, ujednačava se podrška biljnoj i stočarskoj proizvodnji, uvodi se pravičniji sistem podsticaja za mala i velika gazdinstva.
Više od 600 miliona KM planirano je da do 2020. godine bude utrošeno na podsticaje, a 60 odsto tih sredstava biće usmjereno na direktnu podršku proizvodnji.
“Vlada i Ministarstvo se opredjeljuju za postepeno unapređenje konkurentske pozicije poljoprivrednih proizvođača i približavanje njihovog konkurentskog nivoa sa proizvođačima na tržištu EU”, rekla je Rokvićeva i napomenula da bi do kraja aprila trebalo da budu isplaćeni prošlogodišnji podsticaji.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije Savo Bakajlić rekao je da je novi sistem podsticaja po jedinici sjetvene površine i po grlu dobar, te da ranija praksa nije bila takva.
“Kada je riječ o mlijeku, stočari gube jedan dio premije, ali će dobiti po grlu”, rekao je Bakajlić.
On je istakao da je najveći problem poljoprivrednih proizvođača neredovna isplata podsticaja, kao i loša zaštita domaće proizvodnje jer je tržište puno stranih proizvoda.
Direktor Poljoprivrednog instituta Republike Srpske Vojislav Trkulja ocijenio je dobrim novi model podsticaja, posebno što su u najvećem dijelu sredstva usmjerena na podršku domaćoj proizvodnji.
On je naveo da se naredne godine očekuje donošenje zakona o podsticajima koji bi doprinio da poljoprivredni proizvođači imaju konzistentnost određenih planova, da znaju u kojem pravcu da planiraju razvoj i kakvu podršku mogu da očekuju. Srna