VAŠINGTON, Novi predsjednik Svjetske banke, Amerikanac korejskog porijekla Džim Jong Kim u ponedjeljak je zvanično stupio na dužnost i obećao da će se u vrijeme “ključno” za privredu svijeta, založiti za “ljude koji žive u siromaštvu”.
Škrt u izjavama od imenovanja sredinom aprila, taj 52-godišnji ljekar i antropolog je u kratkom govoru u sjedištu Svjetske banke u Vašingtonu obećao nastavak puta svog prethodnika i zemljaka Roberta Zelika.
Imenovan na period od pet godina, obećao je da će nastaviti rad Svjetske banke “u partnerstvu sa vladama, organizacijama civilnog društva, privatnog sektora i naročito sa ljudima u siromaštvu kojima težimo da služimo”.
– Dolazim ponizno i motivisano. Radujem se poslu – rekao je i dodao da ga čeka “ogromna količina informacija”.
Izabranik predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Baraka Obame, Kim je došao na čelo Svjetske banke poslije suočavanja sa jakim konkurentom – ministrom finansija Nigerije Ngozijem Okondžo-Ivealom koji je zahtjevao da proces selekcije bude “transparentniji”.
Po nepisanom pravilu, Amerikanci imenuju jednog od svojih sunarodnika na čelo Svjetske banke, dok je mjesto šefa Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) rezervisano za Evropljanina.
Na konferenciji za novinare, Kim je odgovorio na tu kritiku rekavši da je “veoma ponosan” što je učestvovao u prvim “spornim” izborima u istoriji Svjetske banke.
On je rekao i da se “nada” rješavanju pitanja mjesta zemalja u razvoju u Svjetskoj banci, ali je ukazao da nije na njemu, “kao predsjedniku”, da utvrdi postupak za to.
Svoj dolazak na čelo Svjetske banke, multinacionalne ustanove za razvoj koja ima 187 zemalja-članica, Kim je objasnio time što je, kako je rekao, proveo “većinu svog odraslog života sa najsiromašnijim ljudima svijeta”.
Rođen u Seulu, Južna Koreja, sa roditeljima je stigao u SAD kada je imao 5 godina. Posvetio je najveći dio svoje karijere istraživanju, posebno tuberkuloze i side, prije no što se okrenuo humanitarnom radu i, kao suosnivač, uspostavljanju “Partnera u zdravlju” – udruženja koja obezbjeđuje liječenje ljudi u siromašnim zemljama.
Od 2009. on je predsjedavao prestižnim Univerzitetom Dartmut (Dartmouth) u Nju Hempšajru, na istoku SAD.
U svom prvom nastupu na svjetskoj sceni, Kim je odao priznanje prethodniku na dužnosti Zeliku i Svjetskoj banci, i iskoristio priliku da uputi “hitan” apel evropskim zemljama da djeluju protiv krize da bi se izbjegle teškoće u siromašnim zemljama.
“Hitno je potrebno da evropske zemlje preduzmu mjere neophodne da se vrati stabilnost jer njihove akcije utiču na rast u svim regionima svijeta”, napisao je u saopštenju.
Nevladina organizacija Oksfam je prošle nedjelje pozvala Kima da “brzo djeluje”, da zaštiti siromašne zemlje od uticaja dužničke krize u Evropi, posebno od smanjenja razvojne pomoći.
Nastala na konferenciji u Breton Vudsu (SAD) 1946, kao sestrinska institucija Međunarodnog monetarnog fonda, Svjetska banka je do kraja juna dala 258 milijardi dolara kredita. Beta