ATINA, Grčka opozicija sastavljena od stranaka desnog centra pozvala je premijera Jorgosa Papandreua da podnese ostavku, zbog čega su ometeni planovi o stvaranju vlade nacionalnog jedinstva.
Lider opozicije Antonis Samaras, takođe je pozvao na raspisivanje vanrednih izbora nakon čega je pozvao poslanike da napuste salu parlamenta.
Papandreuova vlada se kasnije tokom dana suočava sa glasanjem o povjerenju. Njegova vlada ima slabu većinu od 152 poslanika u 300 članom parlamentu.
Grčki premijer ranije je rekao da bi podrška opozicije mogla značiti stvaranje “šire šeme” ili oformljenje koalicione vlade.
Dešavanja u Atini obilježila su i sastanak vodećih ekonomskih zemalja iz G20 u Kanu, koji se nastavlja i danas.
Na kraju prvog dana samita, domaćin sastanka francuski predsjednik Nikola Sarkozi i njemački kancelar Angela Merkel ukazali su grčkim političarima da će eventualno održavanje referenduma o drugom paketu finansijske pomoći za Grčku značiti i dalji ostanak u evrozoni.
Američki predsjednik Barak Obama rekao je da je glavni zadatak samita G20 rješavanje krize u evrozoni.
Papandreu se suočio i sa svojevrsnom pobunom u svojoj Socijalističkoj stranci (PASOK) oko predloženog održavanja referenduma o drugom paketu finansijske pomoći.
Tokom protekle sedmice, lideri evrozone postigli su dogovor o jačanju Evropskog fonda za finansijsku stabilnost (EFSF) što je označilo i svojevrstan napredak u naporima za okončanje krize.
Međutim, grčki premijer je sve stavio pod znak pitanja kada je početkom sedmice najavio da će Grčka održati referendum o drugom paketu finansijske pomoći. Papandreu je pozvan da hitno dođe u Kan, gdje su mu francuski i njemački lideri rekli da će svaki održani referendum biti i pitanje ostanka Grčke u evrozoni.
Lideri su na čekanje do održavanja referenduma stavili i oslobađanje naredne tranše postojeće finansijske pomoći za Grčku.
Analitičari ističu da lideri evrozone moraju brzo riješavati problem sa Grčkom ili se suočavaju sa rizikom da se kriza proširi i na druge slabije ekonomije, posebno Italiju.