BANJALUKA, Obaveze poslodavaca u RS prema porodiljama mogle bi biti veće ako budu usvojene izmjene Zakona o radu i Zakona o dječjoj zaštiti RS, što bi, smatraju poslodavci, bila potpuno pogrešna politika države jer dodatnim nametima samo se guši ionako “klimava” privreda.
Naime, inicijativa je da se izmjenama traži da se isplata naknade neto plate porodiljama na teret poslodavca poveća sa sadašnjih 30, na prvih 60 dana odsustva.
Dalje se traži da se obaveze Fonda za dječju zaštitu RS, za porodiljsko odsustvo, sa sadašnjih 11, smanje na 10 mjeseci.
Poslodavci poručuju da oni treba da budu potpuno rasterećeni socijalne komponente, jer kako su naveli, sve to treba da bude na teretu države kao što je to slučaj u većini razvijenih zemalja.
Prema riječima Ranka Milića, predsjednika Unije udruženja poslodavaca RS, neke stvari se pokušavaju uraditi na vrlo pogrešan način i navodi da su poslodavci kategorično protiv toga.
“Ali mi nemamo moć da to zaustavimo i sve to što vlast uradi, a bude gušilo privredu, natjeraće poslodavca da ode sa ovog prostora u najboljem slučaju, pa da vidimo onda od koga će se puniti fondovi i ostalo”, rekao je Milić i dodao da kad god nešto u državi nedostaje, ide na teret poslodavaca.
On je naveo da poslodavce ne treba pretrpavati dodatnim obavezama, već ih rasterećivati.
“Poslodavci treba da budu potpuno rasterećeni svega što se zove socijalna komponenta i sve to treba da bude na teretu države, jer poslodavac u ovakvim uslovima u kojim mu država nije stvorila ambijent da bude konkurentan, a pritom mu ‘tovari’ nove obaveze, postaje žrtva sistema, a time i radnik postaje žrtva”, kazao je Milić.
Kako je kazao Momir Popić, direktor Javnog fonda za dječju zaštitu RS, ova inicijativa postoji u skladu sa Ekonomskom politikom RS i izmjenama Zakona o radu i Zakona o dječjoj zaštiti RS.
“Izmjenama Zakona o dječjoj zaštiti predloženo je da se za prvih 60 dana isplata naknade neto plate vrši na teret poslodavca, umjesto 30 dana kako je sada na snazi”, rekao je Popić i dodao da je predloženo i da se obaveze Fonda, za porodiljsko odsustvo, smanje sa sadašnjih 11 na 10 mjeseci, a za odsustvo koje traje 18 mjeseci smanjiti sa 17 na 16 mjeseci.
“Ove izmjene bi samo djelimično smanjile obaveze Fonda, a potrebno je i propisati rok poslodavcu za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje prava na refundaciju od šest mjeseci od početka korištenja odsustva”, kazao je on.
Prema njegovim riječima, zakonom treba propisati i da pravo na refundaciju može ostvariti poslodavac za majku koja je neposredno prije porodiljskog odsustva imala najmanje godinu dana prebivalište u RS i za koju je poslodavac redovno uplaćivao doprinos za dječju zaštitu.
On je kazao da je u izmjenama Zakona o radu predloženo da poslodavci koji su zaključili ugovor o radu sa ženom, 28 dana prije porođaja i nakon proteka 60 dana od dana porođaja, u vrijeme kada ona zakonski nije mogla raditi, u takvim slučajevima isplaćuju naknadu plate ženi.
Među zahtjevima još je navedeno da se plata ženi u toku porodiljskog odsustva isplaćuje u visini prosječne mjesečne plate koju je ostvarivala u posljednjih godinu dana rada, te da se propiše maksimalni iznos naknade plate u visini do tri najniže plate u RS u tekućoj godini.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, kazala je da je za njih neprihvatljivo bilo kakvo smanjenje dužine trajanja porodiljskog odsustva i svako povećanje obaveza poslodavaca prema porodiljama.
“Fakturisati nekom novu obavezu, a pritom ne dobiti njegov stav i mišljenje smatram da nije dobra stvar, jer je vrlo binto mišljenje Sindikata i Unije poslodavaca”, rekla je Mišićeva i dodala da se u RS, gdje je mortalitet veći od nataliteta, mora uključiti država i njen prioritet treba da bude podržavanje rađanje djece. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Izgleda da sam imala sreće i rodila dvoje djece na vrijeme, dok je fond imao novca na raspolaganju. A treće dijete iako bih žarlko željela da imam ne usuđujem se da rodim, obzirom da je u vrijeme ove finansijske krize svako radno mjesto ugroženo (ne radim u državnoj upravi), i da ga trebam čuvati (odlazak na porodiljsko bi značio kraj radnog odnosa). Žalosna im je ta natalitetna i ekonomska politika. Npr u Austriji svaka porodilja ima pravo na 2,5 godine plaćenog porodiljskog odsustva bez obzira da li je bila u radnom odnosu ili ne i besplatan vrtić za djecu. A kod nas imamo sljedeću situaciju: dijete sam prijavila sa 2 mjeseca za jaslice i sada ima 17 mjeseci i u centru za preškolsko vaspitanje nemaju pojma kada će dobiti mjesto u jaslicama, a drugo dijete mi ide u vrtić. Nažalost čekalo je 2 godine i dok nismo pokrenuli “štelu” nismo ni mogli dobiti mjesto. Možda bi ovima u vlasti i najviše odgovoralo da se djeca i ne rađaju, onda ne bi imali sve ove probleme koje imaju sada.