BEOGRAD – Republički zavod za statistiku (RZS) prosječne plate u Srbiji računao je na osnovu uzorka od 8.000 firmi, odnosno njihovih lokalnih jedinica, a od ove godine računaće na osnovu prijava Poreskoj upravi o obračunatim porezima i doprinosima, rekla je načelnik Odjeljenja za tržište rada u Republičkom zavodu za statistiku Vesna Pantelić.
Ona je za Betu rekla da se prosjek plata u Srbiji od 1963. godine računa na osnovu mjesečnog istraživanja o zaposlenima i zaradama zaposlenih (RAD-1), tokom koga odabrane firme popunjavaju obrazac o broju zaposlenih i masi isplaćenih zarada u određenom mjesecu.
Prosječne neto zarade za novembar prošle godine u Srbiji iznosile su 47.575 dinara, a najviše su bile u Beogradskom regionu 58.902 dinara, dok su najniže u Šumadiji i zapadnoj Srbiji, gdje je prosjek bio 40.696 dinara po zaposlenom.
“Imena 8.000 firmi i njihovih lokalnih jedinica u kojima radi 800.000 radnika, što je oko 40 odsto formalno zaposlenih u Srbiji, koje ulaze u istraživanje ne mogu biti dostupni javnosti jer statistika ima pravo objavljivanja samo agregiranih, ne i individualnih podataka”, rekla je Pantelić.
Dodala je da su iz uzorka od 8.000 firmi isključeni zaposleni u Ministarstvu unutrašnjih poslova i Ministarstvu odbrane, kao i zaposleni na privremenim i povremenim poslovima.
Pantelić je rekla da uzorak za izračunavanje prosječnih plata u Srbiji čine većim dijelom velike firme zato “što zapošljavaju veliki broj zaposlenih koji su predmet istraživanja RAD-1, a pored toga lakše mogu da odgovore zahtjevu statistike i svakog mjeseca dostavljaju podatke o broju zaposlenih i masi isplaćenih zarada”.
Prema podacima RZS u Srbiji je aktivno 87.000 pravih lica, gdje je zaposleno oko 1.500.000 ljudi, i 165.000 preduzetnika, gde je zaposleno oko 300.000 ljudi.
Na pitanje da li se i u svijetu na takav način izračunava prosječna plata, Pantelić kaže da je metodologija ista, ali da u razvijenim zemljama nema toliko neformalno zaposlenih, koji ne mogu biti obuhvaćeni obračunom prosječnih zarada.
Ona je najavila da će u februaru javnost biti informisana o novom izvoru i novoj metodologiji za obračun prosječnih zarada, kao i o uporednom prikazu prosječnih zarada za 2017. godinu na bazi istraživanja RAD 1 i na bazi podataka iz Poreske uprave.
Beta