BANJALUKA – Poslovi u vezi s prodajom Govedarske farme “Farmland” iz Nove Topole su završeni, a kineski investitori do 15. marta bi trebalo da izvrše uplatu i preuzmu upravljanje.
Kazao je to za “Nezavisne” Predrag Zgonjanin, predsjednik Upravnog odbora “Farmlanda”, koji je poručio kako za ovu farmu i zaposlene u njoj nakon dugogodišnje agonije dolaze bolji dani.
Prema njegovim riječima, posao u vezi s prodajom trebalo je da bude završen još prije nekoliko mjeseci, ali je “Farmland” bio dio investicionog paketa s još dva subjekta čija se prodaja ugovarala, pa se i na to čekalo.
“Očekujemo da bi svi poslovi zaključno s primopredajom i pologom novca mogli biti završeni do 15. marta. Oni su se obavezali da će farmu platiti 24 miliona evra, a u nju će investirati još 10 miliona kako bi zanovili stado i proizvodnju”, kazao je Zgonjanin.
Kako je ocijenio, za taj novac oni dobijaju savremenu mehanizaciju i objekte te koncesiju za zemlju koja se prostire na 1.540 hektara.
“Napravili smo prvu fabriku u jugoistočnoj Evropi za peletirani stajski gnoj, a koji se koristi za organsku hranu. Ta fabrika stoji, samo treba upaliti dugme. Mi nismo mogli jer su nam računi bili blokirani. Tu je i najsavremenija mehanizacija, od kombajna, prskalica, sistema za navodnjavanje pa sve do automatske muzilice vrijedne nekoliko miliona maraka”, kaže Zgonjanin.
Poručuje kako će na poslu ostati 42 radnika koja su i do sada radila, a koji, i pored brojnih dugovanja, nisu napustili farmu.
Smatra kako je “Farmland” (bivši PIK “Mladen Stojanović”) žrtva nakaradnog privatizacijskog sistema jer je morao da plaća dugove za koje se nije ni znalo da postoje.
Ono što je bilo upisano kao potraživanje, to je ispoštovano do 2008. godine, a od kada smo dobili potvrdu o ispunjavanju obaveza iz privatizacionog ugovora, počinju da se kaleme dugovi bivšeg PIK-a ‘Mladen Stojanović’ i sva naplata dolazi na ‘Farmland’. Tada dolazi blizu 10 miliona dugovanja na naplatu, da bi se zbog toga poslovanje 2014. godine urušilo. U februaru 2014. je poslovanje urušeno jer je za naplatu ostalo 1,7 miliona za proces iz 1992. godine. ‘Farmland’ je na leđima nosio sva dugovanja PIK-a koji nije izmirivao svoje obaveze, a koje nisu bile upisane u kupoprodajnom ugovoru.
Inače, ukoliko novi kupci odluče da se ozbiljno posvete proizvodnji, prvo što će morati da urade je zanavljanje stada.
Oko 380 grla najvjerovatnije će završiti u klaonici jer su zasušena i nisu sposobna za mužu, a sve je nastalo kao posljedica nekvalitetne ishrane, za koju nije bilo novca.
Dugovanja farme se računaju u desetinama miliona maraka, a red za naplatu poprilično je dugačak. Pored države i banaka, u njemu su i radnici, kojima se duguje nekoliko plata, a koji, dok se situacija ne iskristalizuje, ne žele da komentarišu ništa u vezi s preuzimanjem. Nezavisne novine