ŽENEVA – Novi švajcarski sistem trenutnog elektronskog plaćanja ojačaće budućnost bezgotovinskih transakcija u zemlji, saopštila je švajcarska centralna banka.
Banka navodi da aktiviranje sistema trenutnog plaćanja ukazuje na “posvećenost budućnosti bezgotovinskog plaćanja”, prenio je AFP.
Oko 60 finansijskih institucija sada je u mogućnosti da prima i obrađuje trenutna plaćanja, čime će biti pokriveno više od 95 odsto švajcarskih maloprodajnih platnih transakcija.
“Najkasnije do kraja 2026. godine biće dostupne sve finansijske institucije aktivne u platnom prometu sa stanovništvom“, navodi se u saopštenju centralne banke.
Prve institucije već su omogućile klijentima da obavljaju trenutna plaćanja, a druge banke će se priključiti u narednim mjesecima.
“Instant plaćanja omogućavaju privatnim licima i kompanijama da obavljaju transakcije od računa do računa sa trenutnim izvršenjem i konačnim poravnanjem u nekoliko sekundi, danonoćno“, saopštila je Narodna banka Švajcarske.
Centralna banka predviđa da će trenutna plaćanja “vjerovatno postati uobičajena u Švajcarskoj srednjoročno” i da će “predstavljati osnovu za dalje inovacije u platnom prometu“.
Istraživanje o načinima plaćanja u Švajcarskoj, čiji su rezultati objavljeni u februaru, pokazalo je da većina stanovništva, ipak, želi da gotovina i dalje bude dostupna kao način plaćanja.
Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ау, касни Швајцарска… Ово у Србији постоји још од 2018.