BEOGRAD, Glavni kandidati za novog guvernera Narodne banke Srebije /NBS/ su predsjednik Upravnog odbora Sosijete ženeral banke Goran Pitić i predsjednik Izvršnog odbora Hipo Alpe Adria banke Vladimir Čupić.
Odluka Radovana Jelašića, guvernera NBS-a da podnese neopozivu ostavku na tu funkciju, poslije šest godina na čelu NBS-a, iako je mnoge iznenadila, nije od juče – piše list.
Prema izvoru “Blica” bliskom guverneru, Jelašiću je “bilo dosta svega, a posebno pritisaka javnosti”.
“Planirao je da baš na šestogodišnjicu svog mandata da ostavku. Govorio je da neće da živi s neprestanim optužbama i prepucavanjima”, rekao je sagovornik lista iz vrha vlasti.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić, koji je poslije petooktobarskih promjena pozvao Jelašića da se vrati u Srbiju, rekao je juče da neće biti lako naći dobrog stručnjaka, koji je dovoljno nezavisan i profesionalan da bude guverner.
Dinkić je rekao da ga je guvernerova ostavka zatekla.
“Razgovarao sam posle toga s njim i shvatio da je odluku doneo mnogo ranije. On je jedan od mojih najboljih saradnika, imali smo uvek sjajnu saradnju”, istakao je Dinkić.
Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić rekao je da javnost nema razloga da brine zbog ostavke guvernera.
“Ne očekujem nikakve posledice, u NBS rade profesionalci koji znaju svoj posao. Sprovodiće se postojeća monetarna politika, kao i politika deviznog kursa”, rekao je Dugalić.
S druge strane, Miloš Bugarin, predsjednik Privredne komore Srbije, koji je bio jedan od najžešćih kritičara politike NBS u posljednje vrijeme, kaže da je ostavka guvernera loša poruka investitorima.
“Lično mislim da nije dobro to što se desilo. Ne mislim da su sastanci koje smo imali bili neki razlog za ovu odluku, jer je i sam guverner rekao da su u pitanju lični razlozi. Polemike o stabilnosti dinara nisu pritisci, već realni zahtevi”, rekao je Bugarin.
Saradnik Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije Vladimir Gligorov smatra da su razlozi Jelašićeve ostavke napadi koje je trpio poslednjih šest mjeseci od dijela Vlade i od privrednika.
“Pitanje je samo da li mu je sugerisano da se povuče ili je on shvatio da u takvoj situaciji neće moći da vodi politiku za koju se zalaže. I jedno i drugo je stvar pritiska, a najveću štetu platiće NBS i njen kredibilitet”, istakao je Gligorov.
Kolika će zapravo šteta biti zavisi, prema njegovom mišljenu, od toga ko će doći na Jelašićevo mjesto i od toga koliko brzo će novi guverner biti izabran.
“Imam utisak da je ovo smišljeno kako bi se ubuduće vodila drugačija monetarna politika, i već kada postave novog guvernera, znaćemo čiji je bio pritisak i sa kojom namerom”, smatra Gligorov.