SARAJEVO, Novembarska stopa promjene ukupne industrijske proizvodnje u BiH manja je za 3,9 odsto u odnosu na oktobarsku, dok je za dva odsto veća u odnosu na isti mjesec lani, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Ovogodišnja novembarska stopa veća je za 11,4 odsto u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju iz 2009. godine.
U području “vađenje ruda i kamena” novembarska stopa promjene industrijske proizvodnje veća je za 5,8 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, a za 21,9 odsto u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju iz 2009. godine.
Stopa promjene industrijske proizvodnje u pomenutom mjesecu u području “prerađivačka industrija” manja je za 1,1 odsto u odnosu na novembar lani, ali je veća za 21,9 odsto u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju iz 2009. godinu.
U području “proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, gasom i vodom” stopa promjene industrijske proizvodnje u BiH u jedanaestom mjesecu ove godine veća je za 9,7 odsto u odnosu na isti mjesec lani, a za 7,3 odsto u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju iz prošle godine.
Najveću stopu rasta prema istom mjesecu prethodne godine, u iznosu od 45,3 odsto ima grupa “trajni proizvodi za široku potrošnju”.
Najveću stopu pada prema istom mjesecu prethodne godine u iznosu od minus 47,9 odsto ima grupa “kapitalni proizvodi”, koja ima i najveću stopu pada kumulativne proizvodnje prema istom periodu 2009. godine, u iznosu od 40,2 odsto.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
kreatori budžeta su baš razmišljali o smanjenju zbog kriza pa je stavka za plate u budžetu Rs 620.000.000.00KM a to je oko 48 % budžeta.