Ekonomski analitičar Faruk Hadžić za Klix.ba kaže da iako je na početku pandemije koronavirusa, obzirom na mnoge nepoznanice vezano za njegovu pojavu, zatvaranje ekonomije moglo dijelom i razumjeti, danas takva mjera nije izvodiva zbog više aspekata.
“Kao prvo, vidjeli smo da je zatvaranje ekonomije ostavilo katasfrofalne posljedice po ekonomiju, što potvrđuju i podaci Agencije za statistiku BiH u vidu rekordnog kvartalnog pada bruto domaćeg proizvoda u drugom kvartalu u odnosu na prvi kvartal od čak 10,8 posto. Pad poreskih prihoda je ogroman, pogotovo ako uzmemo podatke vezano za naplatu PDV-a, što je direktni rezultat zatvaranja ekonomije i smanjene potrošnje“, navodi on.
Postavlja se pitanje kako ćemo nadoknaditi i iz kojih izvora pad naplaćenih poreza u ovoj godini, kao i u narednim godinama, sve dok se ne vratimo na pred korona stanje, dodaje.
“Stoga progresivni dio struke smatra da rješenja trebaju ići na reforme koje trebaju ići u smjeru uvođenja digitalizacije u javni sektor, te poreskog rasterećenja plata, kako bi se stimulisala potrošnja, a ne stimulisao preglomazni državni aparat. Takođe, potrebno je voditi računa o mjerama industrijske zaštite, kako bi radnici koji su najizloženiji potencijalnoj zarazi s virusom, imali maksimalnu moguću zaštitu. U suprotnom, ukoliko opet zatvorimo ekonomiju, možemo preći iz stanja duboke recesije u ekonomsku depresiju, što niko ne želi pomisliti da do toga može doći“, zaključio je on.
Zatvaranje i mjere protiv pandemije bez usklađenosti na nivou cijele BiH, jer se virus ne zaustavlja na entitetskoj granici da moli za prolaz, kao i manipulacije i odgađanje donošenja i sprovođenja zakona dogovorenih s EU vodi ka potpunom zdravstvenom i ekonomskom kolapsu, kaže za Klix.ba ekonomista Draško Aćimović.
“Vlasti su se opredijelile za varijantu ‘čekanja kredita’, a ne smanjenja troškova u javnoj administraciji, zaustavljanju nepotrebnih javnih nabavki, sprovođenju mjera iz budućeg zakona o sukobu interesa, da svojim brzim djelovanjem pokažu da možemo biti partner Evropi i da onda opravdano može očekivati i pomoć EU“, kaže on.
Nažalost najveći krivac za sve dosada, Savjet ministara BiH, je odlučio da građane BiH prepusti potpunoj tragediji i da, ne samo ne radi ništa, već i da zaustavlja bilo kakve procese i time nanosi štetu i Federaciji BiH i Republici Srpskoj, dodaje.
“Glavni ekonomistica MMF-a je jučer izjavila da će siromašne zemlje koje ne preduzmu odlučne korake postati još siromašnije i ovo neusvajanje hitnih mjera vezanih za zdravstvo i ekonomiju na nivou BiH je odluka koju će ako ne građani ,sigurno kazniti istorija“, navodi Aćimović te dodaje kako je posljednja šansa da Predsjedništvo smjeni sljedeće sedmice predsjedavajuceg Savjeta ministara i da se odmah krene u sastavljanje ekspertse vlade koja bi u koordinaciji s EU preduzela sve hitne, neophodne mjere da se spase životi i egzistencija građana. Klix.ba