VILNJUS, Litvanija, koja je trenutno u ulozi predsjedavajućeg EU, protivi se uvođenju novih carinskih mjera Rusije na izvoznu litvansku robu.
Napori Vilnjusa da ohrabri zemlje koje su nekada bile u sastavu Sovjetskog Saveza da se približe EU u okviru istočnog partnerstva iritiraju Moskvu koja u tome vidi destabilizujući faktor u svojoj zoni uticaja, prenio je AFP.
“U kontaktu smo sa Evropskom komisijom kao i sa visokim ruskim zvaničnicima kako bi smo stavili tačku na cijelu tu stvar”, izjavio je litvanski ministar inostranih poslova Linas Linkevisius.
Šef udružnja litvanskih prevoznika teretne robe Rikardas Malkus tvrdi da su ruski carinici u četvrtak počeli sa detaljnom kontrolom litvanske robe.
“Roba porijeklom iz Litvanije mora da se istovari kako bi potom bila izvršena kontrola, ta precudera traje oko dva dana, što bi za nas bio dnevni gubitak od oko dva miliona evra”, izjavio je Malkus za AFP.
Litvanija je prva bivša sovjetska republika koja je proglasila nezavisnost 1990.
Vlasti iz Vilnjusa očekuju potpisivanje sporazuma o udruživanju i slobodnoj trgovini između EU i šest zemalja koje se nekada bile u sastavu SSSR, Ukrajine, Moldavije, Bjelorusije, Jermenije, Azerbejdžana i Gruzije, tokom samita Istočnog partnerstva krajem novembra u Vilnjusu.
Moskva se s druge strane zalaže za bližu inegraciju zemalja bivših sovjetskih republika u okviru projekta Carinske unije, u čijem sastavu su Rusija, Bjelorusija i Kazahstan, a kome i Jermenija namjerava da se pridruži.
Evropska Unija i SAD su već upozorile Rusiju da je bilo kakav pritisak Moskve na zemlje koje su nekada bile u sastavu SSSR neprihvatljiv.
Litvanski ambasador u Moskvi je, međutim, podvukao za AFP da on ne raspolaže nikakvim opipljivim podacima koji potvrđuju da je riječ o pojačanoj kontroli na granici sa Rusijom motivisanoj političkim razlozima.
Politički analitičar iz Vilnjusa Ramunas Vilpisauskas pak smatra da postoji velika mogućnost da postoji veza između detaljne kontrole litvanske robe od strane Rusije i napora predsjedavajuje EU Litvanije da ohrabri evropsko prilbižvanje Ukrajine, Gruzije i Moldavije. Tanjug