BANJALUKA, Stanovnici Srpske u februaru su više novca morali da izdvajaju za rižu, hljeb, ribu, jaja, maslac, ali i skoro sve vrste voća i povrća u odnosu na januar, dok je plata porasla za samo tri marke.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, u februaru je riža poskupjela za šest feninga, hljeb od pšeničnog brašna za oko deset feninfa, ali i tjestenina.
– Kupci su takođe skuplje plaćali svježu piletinu, dok su pastrmka i sir poskupjeli za oko deset feninga. U februaru su takođe poskupila jaja i margarin – podaci su Zavoda za statistiku RS.
Kada je riječ o voću, za kilogram jabuka u januaru je bilo potrebno izdvojiti 1,55 KM, a u februaru četiri feninga više, dok je kilogram očišćenih oraha poskupio za marku.
– Za kilogram kupusa bilo je potrebno izdvojiti više od pet feninga nego u januaru, a krastavce i paradajz 20 feninga. Paprike su poskupjele za oko pola marke, a mrkva za deset feninga. Za kilogram krompira je u februaru bilo potrebno izdvojiti 20 feninga više nego u januaru – pokazuju podaci Zavoda.
Pored ovih namirnica, stanovnici su skuplje plaćali i džem, so, mineralnu vodu i sok.
Kada su u pitanju primanja stanovnika RS, u februaru je prosječna plata iznosila 821 marku, dok su bruto primanja zaposlenih iznosila 1.354 marke.
Najveća neto primanja od 1.240 KM imali su zaposleni u finansijskom posredovanju, a najmanja od 559 KM bila su u ugostiteljstvu.
Predsjednik Pokreta potrošača RS Dragutin Bošković rekao je da se konstantno poskupljenje osnovnih životnih namirnica može vezati za želju trgovaca da što više zarade.
– Vlada RS treba što prije da pronađe način i da spriječi dalji rast cijena. Stalna poskupljenja najviše trpe penzioneri i socijalno ugroženi – rekao je Bošković.
Iako se visina trgovačkih marži u RS kreće oko 13 odsto i najniža je u regionu, hljeb, meso i mnogi drugi proizvodi u RS najskuplji su u okruženju. Pored trgovačkih marži na cijenu proizvoda utiču i marže dobavljača i transporta.
Zakonom o regulisanju cijena u RS dato je pravo privrednim subjektima da formiraju cijene proizvoda slobodno prema uslovima na tržištu, osim za proizvode i usluge za koje je posebnim propisom utvrđen drugačiji način formiranja cijena.
Inflacija
Direktor Zavoda za statistiku RS Radmila Čičković rekla je da je mjesečna inflacija u Srpskoj u februaru bila 0,6 odsto, te dodala da je najveći rast cijena od 2,5 odsto registrovan u grupi goriva i maziva.
– Kod hrane je registrovano povećanje cijena od 1,4 odsto i to najviše zbog sezonskog povećanja cijena voća i povrća – rekla je Čičkovićeva. Glas Srpske