BEČ, Tajni fondovi Evropske komisije su na meti predizbornih rasprava u Evropskom parlamentu, prenio je juče bečki dnevnik “Kronen cajtung”. Na osnovu odbijajućeg stava Solane stiče se utisak da “tajni budžet” služi za podmićivanje stranih državnika, naveo je list.
List navodi da visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Havijer Solana odbija da pruži informacije o tome.
Poslanici su Solani postavili rok do 15. maja, do kojeg mora da pruži informacije o tajnim fondovima EU.
Solana insistira na svom, navodnom, pravu da drži u tajnosti te podatke, pozivajući se na pravo prema kojem ne mora da objavi troškove administracije vrha EU.
Generalni sekretarijat Solane ima godišnji budžet od 650 miliona evra, podsjetio je “Kronen cajtung”, dodajući da se veći dio troši kroz “primjenu zajedničke spoljne politike”.
Sumnju kod poslanika izazvalo je misteriozno prestruktuiranje sredstava. Milioni se prebacuju sa jedne na drugu stranu dok u potpunosti ne nestaju, tvrdi “Kronen cajtung”.
Solana do sada nije pokazao spremnost na razgovor o ovoj temi, a poslanici smatraju da je riječ o fondu kojim EU podmićuje strane državnike i zbog toga zahtijevaju razjašnjenje.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
to je tamo normalno jer se to ulaze u privredu akod nas novac odlazi iz zemlje zato kod nas to nevalja. trebalo bi njih podmicivati da nam daju neku sansu za radna mjesta
Solana je jedan od najvećih lobista u EU, zanjim je Oli Ren, itd. Kod njih je to normalno. U Japanu ako neka firma želi da je obiđe ministar mora na njegov privatni konto da upalti određenu sumu jena pa tek će onda uslediti posjeta. I to je normalno. Oni vrše jak marketing svojom posjetom, što će rezultirati boljim poslovnim rezultatima. Istina je da oni imaju prave ministre a kod nas su ……