VAŠINGTON, Poreska rasterećenja i paketi pomoći posrnulim industrijama poput automobilskog sektora vjerovatno će samo iscrpiti državna sredstva, a pritom neće nimalo doprinijeti stimulaciji globalne privrede, upozorio je Međunarodni monetarni fond (MMF).
Fond u svojoj studiji tvrdi da programi poreskih rasterećenja i podsticaja potrošnje radi suočavanja s globalnom privrednom recesijom koje sprovode vlade širom svijeta moraju biti opsežni, ali i pažljivo osmišljeni.
Glavni ekonomista MMF-a Olivije Blanšar upozorava da poreska rasterećenja moraju biti usmjerena na građane koji su skloniji da potroše novac nego da ga štede.
“Poreske olakšice moraju biti koncentrisane na pojedince koji nailaze na poteškoće u ostvarivanju kredita, a nikako na one koji su skloniji štednji nego trošenju”, izjavio je Blanšar.
U tom smislu MMF ocjenjuje odgovarajućim plan privrednih podsticaja novoizabranog američkog predsjednika Baraka Obame.
“Obim tog plana u grubim crtama odgovara onome što smatramo potrebnim”, kaže Blanšar.
MMF je, takođe, upozorio na opasnost da se usmjeravanje pomoći na visoko profilisane sektore poput automobilske industrije percipira kao nepošteno te da potpiruje protekcionizam.
Fond, čiji su ekonomisti među prvima u službenim krugovima prognozirali trajanje i dubinu tekućeg globalnog usporavanja, smatra da bi vlade trebalo da primjenjuju raznolike mjere rasta potrošnje i poreskih olakšica.
“Vlade ne bi trebalo sva svoja jaja da stave u istu fiskalnu košaricu”, rekao je direktor MMF-ovog odjeljenja za fiskalna pitanja Karlo Kotareli.