SARAJEVO, Koliko novca će javnim emiterima biti dodijeljeno za digitalizaciju, još je nepoznato, jer Savjet ministara BiH raspoređuje novac od viška prihoda Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) u druge namjene.
Iako je na posljednjoj sjednici Savjeta ministara BiH utvrđeno da je višak prihoda RAK-a u 2009. godini 3,9 miliona KM, ovaj novac neće biti namijenjen za digitalizaciju, nego za ugovor sa “Majkrosoftom”, te za nabavku digitalnih tahografa, što je uslov EU koji će morati biti ispoštovan u oblasti prevoza.
Parlamentarna skupština BiH donijela je zaključak da u digitalizaciju usmjeri oko 12 miliona KM, što je cjelokupan višak prihoda RAK-a u 2008. i 2009. godini, ali Savjet ministara to nije učinio.
Sudeći po obrazloženjima u ministarstvima transporta i komunikacija, te finansija i trezora BiH, digitalizaciju je zaustavila njihova međusobna korespondencija.
Mladen Simić, zamjenik ministra transporta i komunikacija BiH, tvrdi da je Savjet ministara BiH u utorak utvrdio da je višak prihoda RAK-a 3,9 miliona KM i zadužio Ministarstvo da uradi prijedlog odluke o raspodjeli tog novca.
“Na sjednici prije ove odlučeno je da od tog viška prihoda RAK-a 1,9 miliona KM bude izdvojeno za nabavku licence ‘Majkrosoft’. Sa druge strane, parlament BiH zahtijeva da sav novac ide u digitalizaciju, pa je nejasno kako napraviti odluku kojom će svi biti zadovoljni. Takođe, RAK traži 530.000 KM za nove prostorije”, kazao je Simić.
Ni raspodjela 7,6 miliona KM viška prihoda RAK-a iz 2008. godine još nije riješena, jer je prethodno bilo odlučeno da oko 4,2 miliona KM bude ulaženo za digitalne odašiljače i linkove u Mostaru, Banjaluci i Sarajevu. Poslije odluke parlamenta u digitalizaciju je trebalo preusmjeriti i preostalih 3,6 miliona KM, ali iz Ministarstva finansija i trezora BiH od februara nije stiglo mišljenje na prijedlog ove odluke. U ovom ministarstvu kažu da nije parlament taj koji raspoređuje višak prihoda, te da su davali Ministarstvu transporta i komunikacija mišljenja na prijedloge njihovih odluka koje se često mijenjaju.
Marija Putica, predsjedavajuća Odbora javnog RTV sistema BiH, kaže da je prelazak sa analognog na digitalni sistem emitovanja ozbiljno doveden u pitanje jer bi prema strategiji Savjeta ministara taj posao trebalo završiti do decembra 2011. godine.
Digitalizacija je obaveza BiH koja je proistekla iz međunarodnog ugovora i država je potpisnik i garant da će BiH sa ostatkom Evrope sa analognog preći na digitalno emitovanje. Nezavisne novine