BANJALUKA, Zbog nepovlačenja odobrenih kredita Republika Srpska je u posljednjih 14 godina platila 10,7 miliona KM zateznih kamata, podaci su Ministarstva finansija RS.
U Ministarstvu finansija rekli su “Glasu Srpske” da je od ukupno odobrenih ino-kreditnih sredstava, na kraju prošle godine bilo povučeno odnosno angažovano 2,333 milijarde KM, a da još uvijek nije povučeno 1,849 milijardi maraka, koje su na raspolaganju za povlačenje u idućem periodu.
– Po osnovu nepovučenih odnosno neangažovanih kreditnih sredstava pojedini kreditori obračunavaju i naplaćuju komisionu proviziju. Po tom osnovu RS je od 1998. do 2012. godine platila 10,7 miliona KM, od čega je u prošloj godini plaćeno 600.000 KM – istakli su u Ministarstvu.
Dodali su da je komisiona provizija naknada koja je definisana standardnim uslovima inokreditora i da se plaća sve do zatvaranja kredita. U Ministarstvu finansija ističu da komisiona provizija nije “novčana kazna” koja se plaća zbog sporog sprovođenja projekta.
– To je naknada koja se plaća i kod projekata koji se realizuju u roku – navode u Ministarstvu.
U Ministarstvu naglašavaju da se plaćeni iznosi po osnovu komisione provizije refundiraju od krajnjih korisnika, osim po osnovu kredita namijenjenih za javnu budžetsku potrošnju, te da ne predstavljaju trošak Republike Srpske.
– Od ukupno odobrenih kreditnih sredstava značajna sredstva nisu još uvijek u fazi realizacije jer se pojedini projekti nalaze u proceduri ratifikacije, proglašenja efektivnosti ili u početnim fazama implementacije – kazali su u Ministarstvu finansija.
Savjetnik generalnog sekretara Spoljnotrgovinske komore BiH Igor Gavran kaže da je najveći gubitak u svemu ovome činjenica da je blizu dvije milijarde maraka kredita odobreno, a da se ne koristi.
– Deset miliona KM plaćenih penala je ogroman iznos, ali čak i da zanemarimo taj iznos, najveći gubitak predstavlja to što se i RS i BiH ponovo zadužuju, a imaju toliko novca na raspolaganju koji bi se mogao plasirati u određene projekte i pogurati naprijed posrnulu privredu – rekao je Gavran i dodao da je sigurno da je na nivou BiH iznos plaćenih kredita zbog neangažovanih sredstava daleko veći.
Projekti
Kreditnim sredstvima koja su angažovana u proteklom periodu finansirani su projekti u oblasti obnove i rekonstrukcije, javnih radova i zapošljavanja, obrazovanja, bolničkih usluga i zdravstvene zaštite, obnove transporta, željeznica, telekomunikacija, elektroenergetskog sistema, deminiranja, razvoja poljoprivrede, strukturalnih reformi i podrške procesu privatizacije. Glas Srpske